Korak do titule: Zvezdi pripao neverovatan meč u Beogradu!

Košarka 18. maj 202122:47 > 22:49 2 komentara
ABA League/Dragana Stjepanović

Košarkaši Crvene zvezde došli su na korak do osvajanja ABA lige, pošto su pobedom u dramatičnoj utakmici u dvorani Aleksandar Nikolić rezultatom 85:79, poveli sa 2-0 u finalnoj seriji plej-ofa ABA lige protiv podgoričke Budućnosti. Prvu šansu da dođu do titule regionalnog šampiona crveno-beli imaju u subotu u Podgorici.

Fantastičan meč viđen je u Beogradu! Zvezda je dominirala u prvom poluvremenu i imala +20 (37:17), zatim je usledio veliki preokret Budućnosti u trećem kvartalu i vođstvo od 70:61, da bi na kraju u dramatičnoj završnici domaći napravili seriju 7:0 i došli do velikog slavlja na krilima neverovatnog Ognjena Dobrića, koji je meč završio sa 27 poena.

Da će se pitanje pobednika rešavati u poslednjim trenucima, nije se moglo naslutiti posle prvih 20 minuta.

#related-news_0

Zvezda je dominirala na oba kraja parketa, početkom druge četvrtine pobegla je na +20 (37:17), i sve je ukazivalo da će Beograđani duplirati prednost u finalnoj seriji.

Usledila je, ipak, katastrofalna treća deonica ekipe Dejana Radonjića. Šut za tri poena je u potpunosti stao, promašaji su se nizali kao na traci (na kraju 4/22) i izgubio se ritam u napadu.

Gosti su to umešno iskoristili. Preko odličnog Danila Nikolića, koji je u jednom momentu van linije 6.75 gađao 6/6, rešili su pomenuti kvartal sa 29:8 i velikim preokretom došli na +9 (70:61).

U sličnom ritmu igralo se i u uvodnom delu poslednjeg kvartala, pre nego što su Beograđani uspeli da povežu redove zahvaljujući Ognjenu Dobriću. Predvođena sjajnim šuterom, Zvezda je napravila seriju 13:0 i povela 78:74.

Usledila je igra poen za poenom. Podgoričani su trojkom Nikole Ivanovića poveli sa 79:78, ali do kraja nisu uspeli da pogode koš. Dobrić je uzvratio trojkom za 81:79, što je bila inicijalna kapisla domaćima da dodatno pojačaju odbranu u poslednjim momentima, i poenima Lojda i Simonovića ostvare trijumf.

Ognjen Dobrić je igrač utakmice. Držao je Zvezdu u životu kada niko nije mogao da ubaci šut i meč okončao sa 27 poena (6/10 za dva, 2/8 za tri, 9/9 penali). Džordan Lojd je imao 16 poena (3/9 za dva, 1/6 za tri), Lendri Noko je upisao 15 poena i sedam skokova, a Marko Simonović 10 poena.

Na drugoj strani, Danilo Nikolić je ostvario 26 peona (6/7 za tri), 14 je dodao Džastin Kobs, a po 12 Nikola Ivanović i Melvin Edžim, koji je uhvatio i osam lopti.

Tok meča iz dvorane Aleksandar Nikolić pratite uživo uz naš sajt.

Utakmica je počela!

Poput prvog duela, Zvezda i sada ima podršku sa tribina, iako prisustvo navijača predstavlja kršenje epidemioloških mera. Podsetimo, Beograđani su iz tog razloga u prvoj utakmici platili kaznu od 350.000 dinara. To, međutim, nije sprečilo da drugoj utakmici prisustvuje blizu 3.000 ljudi.

Fantastičan početak crveno-belih, koji igraju u izuzetno visokom ritmu na oba kraja parketa. Posle zakucavanja Lendrija Noka u kontra napadu i vođstva 8:1, trener Podgoričana Dejan Milojević morao je da pozove tajm aut.

Još jedna identična kontra domaćih i novo zakucavanje Noka. Kamerunski centar je ubacio šest od uvodnih deset poena Zvezde.

Posle više od četiri minuta igre, Budućnost ubacuje prve poene iz igre preko Nikole Ivanovića – 12:5.

Beograđani su nastavili sa visokim intenzitetom igre, pa su posle poena Ognjena Dobrića pobegli na 16:7.

Prva dvocifrena prednost domaćih – Dobrić je iskoristio oba bacanja za 18:8.

Zvezdini centri dominiraju u prvoj deonici. Posle Noka, zapažen je i Ognjen Kuzmić, koji sa dva zakucavanja vodi crveno-bele na 22:10.

Dva tajm auta potrošili su gosti, ali bez rešenja za igru Zvezde – trojka Dobrića za 25:10.

Prvu trojku za Budućnost, posle šest promašenih, ubacio je Danilo Nikolić – 28:15.

Prva četvrtina: Crvena zvezda – Budućnost 30:27

Gde su domaći stali u prvoj, nastavili su u drugoj deonici – flouter Dobrića, pa pet poena u nizu Lojda za velikih + 20 (37:17).

Seriju Zvezde prekinuli su Nikolić trojkom i Edžam – 37:22. Usledila su tri poena Dela Valea za seriju 8:0, koju je zaustavio Davidovac polaganjem – 39:25.

Uspela je Budućnost da pronađe adekvatan napadački ritam i primakne se na 41:30.

Crveno-beli čuvaju dvocifrenu prednost pred finišu poluvremena. Posle poena Noka sa penala, rezultat je 47:35 na tri minuta do kraja drugog kvartala.

Dodali su domaći gas pred odlazak na odmor. Odličnu igru u odbrani krunisali su poenima u tranziciji, pa je posle 2+1 Noka prednost +17 (55:38).

Poluvreme: Crvena zvezda – Budućnost 55:41.

Zvezda: Dobrić 17, Noko 13, Lojd 10; Budućnost: Nikolić 13, Ivanović 7.

Izuzetno loš početak drugog poluvremena Crvene zvezde. Bez ritma igraju Beograđani, šut ih ne služi, i za četiri minuta postigli su samo dva poena. Budućnost je to umešno iskoristila da se serijom 13:2 primakne na 57:54.

Egal u dvorani Aleksandar Nikolić. Nikola Ivanović je na prenosu ukrao loptu Aleksi Uskokoviću i polaganjem izjednačio rezultat – 59:59. Drugi tajm aut je morao da traži Dejan Radonjić.

U potpunosti je stao šut crveno-bele. Imaju 3 od 16 za tri…

Ni u drugom delu trećeg kvartala domaći nisu uspeli da povežu redove. Igra u napadu je u potpunosti stala. Ni na drugom kraju parketa Zvezda ne liči na sebe, pa je posle trojke Danila Nikolića rezultat 70:61. Nikolić za tri šutira 6 od 6.

Katastrofalnu deonicu je zatvorio Dejan Davidovac poenima iz reketa. Budućnost je treću deonicu dobila sa 29:8.

Treća četvrtina: Crvena zvezda – Budućnost 63:70.

Ukradena lopta i poeni Lazića na početku odlučujućeg kvartala – 70:65.

Nastavlja se katastrofalan šut za tri poena domaćih. Posle neuspelog pokušaja Dobrića, Zvezda je na 3/20 van linije 6.75.

Raste zaostatak Crvene zvezde. Za 14 minuta drugog poluvremena, Zvezda je ubacila samo 10 poena, pa na ulasku u poslednih pet minuta ima minus 7 (74:67).

Dramatičan finiš u Beogradu. Crveno-beli su uspeli da povežu redove i pojačaju ritam na krilima Ognjena Dobrića i u potpunosti se vrate u utakmicu.

Posle poena Marka Simonovića, Zvezda je povela 76:74 tri minuta pre kraja.

Seriju domaćih 13:0 prekinuo je Kobs – 78:76. Usledila je trojka Ivanovića na jednoj, pa Dobrića na drugoj strani za prednost Zvezde 81:79.

Odigrali su crveno-beli fantastično finiš utakmice, zaustavili Budućnost u potpunosti i na kraju zabeležili veliku pobedu.

Kraj: Crvena zvezda – Budućnost 85:79.