Prva pobeda Češke na EP, Holandija se borila

Košarka 05. sep 202221:20 0 komentara
Jan Veseli
fiba.basketball

Košarkaška reprezentacija Češke stigla je do prve pobede na Evropskom prvenstvu – izabranici Ronena Ginzburga su u ponedeljak pred domaćom publikom u praškoj „O2 areni“ savladali Holandiju rezultatom 88:80. Delovalo je da će Česi mnogo lakše stići do pobede jer su krajem prvog poluvremena imali i 23 poena prednosti, ali su trijumf morali da izbore u neizvesnoj završnici.

Ovo je prva pobeda Češke na Evrobasketu jer su u uvodna dva kola u svojoj prestonici izgubili od Poljske i Srbije. Trijumf nad Holanđanima mnogo će im značiti u borbi za narednu fazu, koja će se posle pet kola održavati u Berlinu.

*Hrvatska se posle trilera provukla protiv Estonije

Holandija ima sva tri poraza dosad – pre Čeha savladali su ih Srbija i Izrael.

Češka je tokom većeg dela utakmice bila nadmoćan rival i posle dve četvrtine delovalo je da je utakmica rešena. Međutim, tim u narandžastim dresovima se vratio u drugom poluvremenu, a u finišu utakmice je razliku istopio na samo tri poena. Međutim, u tim trenucima Peterka je bio pribran, ubacio je bitne šuteve i domaća publika je konačno mogla da se raduje pobedi.

Najbolji u češkom timu bio je centar Barselone Jan Veseli sa 24 poena (9/10 iz igre, 6/6 slobodna bacanja) i 7 skokova, ali je možda ključnu ulogu u finišu odigrao Martin Peterka. On je ubacio 20 poena (7/9 iz igre) i zabeležio 5 skokova.

Tomaš Kizlink je za Čehe postigao 12 poena uz 6 skokova i 9 asistencija, a David Jelinek je postigao 10 poena.

U Holandiji je najbolji bio Janik Franke sa 22 poena (5/13 iz igre, 9/12 penali) i 5 asistencija, a iskusni Vorti De Jong postigao je 13 poena (5/12 iz igre). Džesi Edvards imao je 12 poena i 9 skokova.

Ranije u ponedeljak u D grupi igrala se još jedna utakmica – Poljska je nanela Izraelu prvi poraz na turniru.

Češka i Holandija nastavljaju takmičenje u grupnoj fazi u utorak – Češka će igrati sa Finskom od 17.30, dok će Holanđani od 14.00 tražiti prvu pobedu protiv Poljske.