Žalgiris savladao Zvezdu u Kaunasu

Košarka 20. jan 202320:52 7 komentara
Starsport

Košarkaši Crvene zvezde pretrpeli su poraz u 20. kolu Evrolige u Kaunasu od Žalgirisa 71:66.

Očekivano, kao što je to radio tokom čitave sezone u Evroligi, Žalgiris je krenuo agresivno u utakmicu. I to mu je brzo donelo prednost 12:5. Zvezda je u tim trenucima imala problema na obe strane terena, pa je Žalgiris vrlo brzo došao do 18:9. Ipak, kapiten Branko Lazić je prvom trojkom za Zvezdu udahnuo vazduh u pluća, a potom Nedović spektakularnim košem uz zvuk sirene održao Zvezdu na -6 na kraju prve deonice – 20:14.

Druga četvrtina bila je puna oscilacija. Polonara je odigrao fantastična dva minuta, u kojima je postigao osam poena i pride častio Nedovića bananom i digao Žalgiris na +12 – 30:18. Međutim, Zvezda se trojkama Bentila i Holand momentalno vratila i smanjila ponovo na -6.

Uprkos te dve trojke napadački Zvezda je loše izgledala u napadu. Srećom poboljšala se odbrana, pa se na poluvreme otišlo sa podnošljivih -8 – 38:30. A onda fenomenalna treća četvrtina. Iskoračio je Filip Petrušev, koji je skakao u odbrani, u napadu, pogađao i svojim poenima minut i po pre kraja četvrtine doveo Zvezdu prvi put do vođstva – 51:50. Usledila su još dva njegova poena, a onda i trojka uz zvuk sirene Ognjena Dobrića za krunisanje fenomenalne četvrtine 26:12 i vođstva 56:50 pred poslednji kvartal.

U četvrtoj četvrtini borba do poslednjeg daha dostigla je vrhunac. Rudarski se radilo za svaki koš, posebno kada je Zvezda u pitanju. Neki koševi prosto su izmišljeni, najviše zahvaljujući Petruševu, što poenima, što ofanzivnim skokovima. Ali Žalgiris je malo po malo, pojačao odbranu, Zvezda tri minuta je bila bez koša i na minut do kraja litvanski tim je došao do potpunog preokreta 67:64.

Vildosa je na kraju ispao tragičar jer se o njega lopta odbila u aut 55 sekundi pre kraja. Zvezda je izgubila loptu, a iz tog napada Ulanovas, pri isteku vremena, pogađa još jednu trojku i kompletira veliku seriju Žalgirisa 13-0 za prednost 70:64 36 sekundi pre kraja i praktično prelama utakmicu. Na kraju litvanski tim slavio je pet razlike, više od ona četiri u Beogradu i ima bolji skor u međusobnim duelima.

Kod pobednika Ulanovas je na kraju heroj sa 13 poena uz te dve poslednje trojke i šest asistencija- Šmits je još bio dvocifren sa 10 poena. Na drugoj strani Petrušev ponovo najefikasniji sa 16 poena, Nedović još jedini dvocifren sa 11.

U narednom kolu Zvezda za sedam dana dočekuje Partizan, a Žalgiris dan ranije gostuje Panatinaikos.