Titula na vidiku – Markesu pol-pozicija u Valensiji!

Moto GP 11. nov 201714:44 > 15:01
Robert Cianflone, Getty Images Sport

Vozač Repsol Honde Mark Markes osvojio je pol-poziciju pred poslednju trku u sezoni Moto GP šampionata Veliku nagradu Valensije, koja se u nedelju vozi na stazi "Rikardo Tormo".

Markes je u kvalifikacijama pred trku koja će rešiti pobednika šampionata vozio u vremenu 1:29.897, dok je njegov jedini preostali rival Italijan Andrea Doviciozo ostvario tek deveto vreme. Vozač Honde je osmi put u sezoni došao do pol-pozicije, a uz njega u prvom redu na startu trke u Valensiji će biti vozač Jamahe Teh 3 Žoan Zarko sa drugog mesta i vozač Suzukija Andrea Janone, koji je zauzeo treće mesto u kvalifikacijama.

Iako je Markes pri kraju kvalifikacija izgubio kontrolu nad motociklom, on je uspeo da održi razliku nad pratiocima i što je najvažnije Andreom Doviciozom. Vozač Dukatija je bio deveti, dok su od njega bolja vremena ostvarili i Horhe Lorenco na četvrtom mestu, Dani Pedrosa na petom, Mikele Piro na šestom, Valentino Rosi na sedmom i osmoplasirani Aleš Espargaro. Prvih deset je kompletirao vozač Suzukija Aleks Rins.

Mark Markes ima veliku prednost od 21 boda u generalnom plasmanu nad Andreom Doviciozom pred nedeljni okršaj na stazi „Rikardo Tormo“, a vozač Dukatija može do titule samo ako pobedi, a mladi Španac bude plasiran slabije od 11. mesta.

Markes će se u Valensiji boriti za svoju šestu titulu, četvrtu u najjačoj kategoriji, a Doviciozo za ukupno drugu. Italijanski motociklista je svoj jedini naslov prvaka osvojio 2004. godine, u klasi do 125 kubika.

Poslednja trka u sezoni Moto GP šampionata se vozi u nedelju od 14 časova, uz direktan prenos na Sport klubu 1.

U subotu prepodne su vožene i kvalifikacije u Moto 3 šampionatu, a pol-poziciju u Valensiji je ostvario vozač Gresinija Španac Horhe Martin. Njemu je to bila deveta pol-pozicija u sezoni, dok je ovosezonski šampion u ovoj klasi Žoan Mir bio drugoplasirani, a vozač RBA rejsing tima Gabrijel Rodrigo na trećem mestu.