SK Analiza: Da li je moglo bolje?

Ostali sportovi 23. avg 201622:37 > 22:39
Cameron Spencer/Getty Images

Srbija je u Londonu osvojila četiri medalje.U Brazilu duplo više. Davor Štefanek, Tijana Bogdanović, Tomičić i Zorić, vaterpolisti, košarkaši, košarkašice i odbojkašice. Pomenuti osvajači medalja su dočekani, kako i dolikuje, na balkonu, ispred Skupštine.

Ta tradicija je napravljena pre dvadeset godina, spontano. Košarkaši su osvojili medalju, a erupcija oduševljenja je dovela do toga da se oni pojave na balkonu, što je postalo tradicija. Igrom slučaja, Sale Đorđević je imao priliku da se na balkonu pojavi, kao igrač i kao selektor.

Srbija je osvojila dva puta više medalja, nego u Londonu. Međutim, ostala je dilema da li je moglo bolje, uz dužno poštovanje prema svemu što je ostvareno. Ipak, ostaje žal za propuštenim prilikama.

Osam medalja je veliki uspeh, tu dileme nema. Međutim, od Novaka Đokovića smo očekivali sigurnu medalju u singlu, a potajno se nadali uspehu u dublu sa Nenadom Zimonjićem. Pomenuti Zimonjić je, kasnije, ostao bez prilike da se bori u miks dublu, jer je Jelena Janković, posle poraza u singlu i dublu sa Aleksom Krunić, odlučila da napusti Olimpijske igre i vrati se u Srbiju.

Mnogo smo očekivali od strelaca, ali ostali smo bez medalje. Momci i devojke, koji su nam u proteklih nekoliko godina donosili mnogo razloga za radost i sreću, ovoga puta nisu bili na visini zadatka. Jedna od najboljih država, kada je streljaštvo u pitanju, ostala je bez medalje i morala je da se zadovolji sa samo jednim finalom.

Ono što od srca raduje sve ljubitelje sporta u Srbiji, bar one starije, je činjenica da se Srbija na velika vrata vratila u kolektivnim sportovima. Srebro košarkaša, bronza košarkašica, srebro odbojkašica i ostvarenje sna, kada su vaterpolisti u pitanju. Puleni Dejana Savića, trenutno mogu da se pohvale da su Olimpijski, Svetski i Evropski šampioni. Usput budi rečeno, na poslednjih devet velikih takmičenja, Srbija je osvojila devet zlatnih medalja. Dva puta za redom je osvajala Svetsku ligu. Andrija Prlainović je naglasio da država mora sistemski da ulaže u sport. Rekao je da bi trebalo da se čuvaju klubovi, jer bez klubova nema ni reprezentacije.

Usledili su demanti, stavovi drugih olimpijaca, koji su osvojili medalju, ali o tome trenutno nećemo da pišemo i pričamo, jer je Andrija u pravu.

Najbolji primer za to je Tijana Bogdanović, koja je osvojila srebro u tekvondou. U čemu? Ogromna većina ljubitelja sporta u Srbiji nije ni znala, niti ih je interesovao ovaj sport, sve do Olimpijskih igara u Londonu. Tada je Milica Mandić stigla do zlata u Londonu, i tada je počela medijska pažnja ka sportu, koji je bio u zapećku. Ista situacija je i sa rvanjem. Niko nije vodio računa o ovom sportu, iako su postojale indicije da bi moglo da dođe do velikih uspeha. Davor Štefanek je osvojio zlato, Nemeš je bio blizu bronze, a jedino je “razočarao” Fris, koji nije uspeo da se umeša u borbu za medalju.

Već sada bi trebalo početi pripreme za Tokio. Naredne Olimpijske igre su 2020. godine. U Brazilu smo osvojili osam, uz talenat koji posedujemo i adekvatno ulaganje u sport, možda se iz Japana vratimo sa dvanaest medalja. Zvuči čudno, ali je istinito. Ivana Španović, koja je u Brazilu osvojila bronzu, i medalju primila sa suzama u očima, rekla je ono što je suština ove priče:

“Želela sam zlato. Godinu dana sam se pripremala za to. Znam da sam osvojila osam medalja, na osam velikih takmičenja. Ali, moj cilj i moj san su bili zlato u Brazilu. Jutro je pametnije od večeri. Idemo dalje. Nastavljam da se borim, a četiri godine prođu za tili čas. Dok se okrenete, evo ih nove Olimpijske igre. Nadam se da ću biti spremna da se tada borim za zlato, koje želim i sanjam. Uspeli si vaterpolisti, uspeću i ja”, rekla je Ivana Španović.

Ljubiteljima sporta u Srbiji ostaje nada da će na narednim Olimpijskim igrama broj učesnika biti veći. Streljaštvo, kajak i kanu, rvanje, tekvondo, odbojka, vaterpolo, košarka, nadamo se rukomet, u obe konkurencije, veslanje, boks, to su aduti kojima Srbija bi trebalo da se nada, kada je Tokio u pitanju.

Pomoć države je neophodna. Ako je neko zaslužio pomoć, to su sportisti!