Srbiji 12. trofej Svetske lige i mesto na OI!

Jelena Trajković

Vaterpolisti Srbije osvojili su trofej namenjen prvaku Svetske lige. Oni su u finalu u Beogradu nadigrali Hrvatsku rezultatom 12:11. Meč na Tašmajdanu rešen je golom Filipa Filipovića iz peterca 17 sekundi pre kraja, posle čega je tim Dejana Savića uspeo da se odbrani.

Tim Dejana Savića tako je po 12. put osvojio trofej namenjen prvaku ovog takmičenja, a jedini put kada to nije uradio bio je prošle godine kada se Srbija nije plasirala ni na završni turnir u Budimpešti.

Izuzetno uzbudljiv meč viđen je na Tašmajdanu, a dve selekcije ponovo su opravdale očekivanje velikog finala i evropskog vaterpolo klasika.

Ekipa Ivice Tucaka je mnogo bolje otvorila duel. Hrvati su poveli sa 4:1 i koristili sve greške odbrane Srbije u prvoj deonici.

Ipak, Srbija je uspela da se konsoliduje i da u drugoj četvrtini serijom 5-0 stigne do velikog preokreta, a od tog momenta viđen je potpuni egal na Tašu.

Vođstvo se konstanto smenjivalo, u srpskom timu istakli su se Dušan Mandić i Filip Filipović golovima koji su Srbiju stalno vraćali u meč i donosili izjednačenje.

sk

Početak poslednje deonice obeležila je i jaka kiša, uz grad, ali meč nije prekinut.

Samo 17 sekundi pre kraja meča Srbiji je dosuđen peterac pri rezultatu 11:11, a precizan je bio Filipović. Posle odlučujućeg pogotka srpski tim uspeo je da se odbrani, za veliko slavlje na Tašmajdanu.

Najbolji u pobedi srpskog tima bili su Filip Filipović i Dušan Mandić sa po četiri gola.

U hrvatskoj ekipi istakao se Ante Vukičević sa pet, dok je Loren Fatović postigao dva.

Srbija se ovom pobedom plasirala na Olimpijske igre u Tokiju 2020. godine.

Tok meča možete pratiti na sajtu Sport kluba:

Hrvatska je od starta meča u Beogradu bila mnogo konkretniji rival.

Nije tim Dejana Savića mogao da pronađe defanzivno rešrenje za agresivne napade Hrvata.

sk

Ivan Buljubašić je postigao prvi pogodak za Hrvate, a ubrzo je Ante Vukičević duplirao prednost „Barakuda“ iz peterca.

Loša četvrtina Delfina kompletirana je stativom i prečkom u dva uazstopna napada srpskog tima, a sa druge strane Hrvatska je nastavila da preti.

Ipak, istakao se srpski golman Branislav Mitrović u poslednjem minutu prve deonice, pošto je zabeležio dve sjajne odbrane.

Mnogo uzbuđenja viđeno je u završnim sekundama prve četvrtine. Ćuk je smanjio na 2:1, pošto je njegov šut uz odbitak o glavu Aleksića zatresao mrežu Hrvata.

sk

Ipak, gosti su uspeli da odu na kratku pauzu sa dva gola prednosti, jer je dosuđen još jedan peterac za Hrvate iz kog su bili precizni.

I treći peterac na startu druge četvrtine iskoristili su Hrvati, a siguran je Loren Fatović.

Uspela je Srbija da se konsoliduje i da smanji prednost Hrvata golovima Dušana Mandića i Stefana Mitrovića – 4:3.

Daleko bolju igru u drugoj četvrtini Srbija je krunisala sustizanjem prednosti Hrvata iz prve deonice, a gol izjednačenja postigao je Filip Filipović.

Veliki preokret Srbiji na Tašmajdanu doneo je Andrija Prlainović – 5:4.

Seriju 5-0 Srbije kompletirao je sjajni Dušan Mandić, koji je povisio na 6:4 za Delfine.

sk

Odličnu seriju Srbije prekinuo je Ante Vukučević golom za smanjenje prednosti tima Dejana Savića – 6:5.

Uspela je Hrvatska početkom treće deonice da stigne do izjednačenja 6:6, a u nastavku je Fatović pogodio za novo vođstvo Hrvata – 7:6.

Nije dugo trajala radost hrvatskog tima, pošto je Mandić pogodio za 7:7 iz peterca.

Andro Bušlje je doneo novu prednost Barakudama – 8:7.

Početak četvrte deonice obeležila je jaka kiša praćena gradom.

Jakšić je iskoristio sjajnu asistenciju Filipa Filipovića i doneo izjednačenje Srbiji – 8:8.

Hrvatska je stigla brzo do prednosti – 9:8.

Nisu se Delfini predavali, a još jednom je Mandić pokazao svoju veličinu, pošto je iz „šraube“ zatresao mrežu Hrvata.