Španija na penale eliminisala Srbiju

VSS/Aleksandra Krupanič

Vaterpolo reprezentacija Španije pobedila je selekciju Srbije u četvrtfinalu Evropskog šampionata u Budimpešti posle boljeg izvođenja peteraca rezultatom 10:9 (1:2, 4:1, 1:2, 0:1, 4:3).

Furija se u reprizi finala kontinentalnog prvenstva iz 2018. revanširala Srbiji za poraz u finalu u Barseloni, takođe posle izvođenja peteraca i u polufinalu će se sastati sa boljim iz duela Hrvatska – Grčka (20:30).

Delfini će igrati za plasman od 5. do 8. mesta.

Plasman među četiri najbolja obezbedila je selekcija Crne Gore trijumfom protiv prvaka sveta Španije, a sledeći rival će im biti Mađarska ili Rusija.

U drugoj i trećoj penal seriji Andrija Prlainović i Filip Filipović nisu bili precizni, dok Alberto Munariz jedini nije pogodio za Furiju u drugoj seriji.

Srbija je bolje poečla meč i golovima Dušana Mandića u 7. minutu vodila je 2:0, potom je bilo 3:1, ali je tada usledio veliki pad u igri četvorostrukih uzastopnih šampiona Evrope.

Španije je serijom 4:0 preokrenula rezultat na 5:3, na 3:39 minuta pre kraja trećeg perioda bilo je 6:4, ali do kraja meča više nisu uspeli da savladaju Branislava Mitrovića.

Srbija je u poslednjem minutu treće deonice preko Miloša Ćuka smanjila na 6:5, a ispostaviće se konačan rezultat postavio je Mandić svojim trećim golom na nešto manje od šest minuta pre kraja.

Sjajni 39-godišnji golman Danijel Pinedo blistao je i kod izvođenja peteraca i svom timu je trasirao put u polufinale.

Po dva gola za Špance, koji nikad nisu bili prvaci Evrope, postigli su Bernat Sanauha i Felipe Perone, a po jedan Alvaro Granados i Francisko Fernandez. Na drugoj strani Mandić je bio trostruki strelac, a po gol su upisali Sava Ranđelović, Nikola Jakšić i Ćuk.

Tok meča:

Španija je imala prvi napad, ali je golman Stefan Mitrović bio siguran i zaustavio je pokušaj rivala. Furija nije realizovala prva dva napada, kao ni Srbija, koja je imala i igrača više.

I dalje nema golova, a prošlo je tri minuta. Savićev tim ponovo nije iskoristio prednost igrača više.

Španci u sledećem napadu pogađaju prečku… Sreća za srpsku ekipu. Konačno gol – 1:0! Strelac je Dušan Mandić sredinom prve četvrtine.

Furija je imala dva igrača više u istom napadu, ali nije bila precizna. Vico je u sledećem napadu bio oči u oči sa Pinedom, međutim, iskusni golman je izašao kao pobednik i spasao je svoj tim.

Španci prošuštaju još jednu šansu da izjednače, De Toro je bio neprecizan.

Vico je iznudio igrača više, a Mandić drugim pogotkom donosi 2:0 svom timu. Do kraja prve četvrtine je još dva minuta. Granados smanjuje na 2:1.

Srbija posle prve četvrtine vodi sa 2:1.

Tri minuta je prošlo u drugoj četvrtini, ali nema promene rezultata. Srbija igra vrlo dobro u odbrani…

Ranđelović sa igračem više ponovo donosi dva gola viška srpskoj ekipi – 3:1 na 3:44 pre kraja drugog perioda. Fernandez u sledećem napadu smanjuje na 3:2.

Mitrović sjajno brani udarac Munariza, ali Španije je samo nekoliko trenutaka kasnije iznudila peterac. Perone je siguran za 3:3.

Srbija je imala igrača više, ali je Mandić pogodio prečku posle koje je lopta otišla u aut.

Sanauha pogađa za 4:3. Španija je u seriji od 3:0. Srbija u sledećem napadu nije iskoristila prednost od dva igrača više! Golman Furije je odbranio pokušaj Filipovića, a posle isključenja istog igrača Sanauha je još jednom savladao Mitrovića – 5:3.

Furija na poluvremenu vodi sa 5:3.

Španci se dobro brane, puni su samopouzdanja posle serije od 4:0. Konačno gol – NikolaJakšić pogađa sa igračem više – 4:5.

Srbija je imala napad za izjednačenje, ali je Pinedo odbranio udarac Ćuka. Šesta odbrana golmana Španije.

Savić ostaje bez Save Ranđelovića, koji je zaradio treće isključenje. Dobra odbrana Srbije sa igračem manje, Granadosov udarac blokirao je Aleksić.

Perone iz velike udaljenosti pogađa i vraća svom timu dva gola viška – 6:4 na 3:40 pre kraja trećeg perioda. Srbija je imala igrača više, a sjajni Perone odbranio je šut Pijetlovića.

U sledećem napadu ponovo je srpski tim imao čoveka više, ali je blokiran udarac Aleksića. Imali su i Španci sa igračem više da odu na tri gola više, ali je Mitrović odbranio pokušaj Sanauha.

Posle tajm-auta Ćuk sa igračem više postiže gol i smanjuje prednost Španije na 6:5. Dedović je u sledećem napadu ukrao loptu, ali je Srbija ubrzo izgubila zbog Dedovićevog prekršaja u napadu.

Španije je imala prednost igrača više u poslednjih pet sekundi, ali nije uspeli da postignu gol.

Srbija posle tri četvrtine godi sa 6:5.

Španija u prvom napadu poslednje deonice nije iskoristila prednost igrača više. Mandić sa igračem više postiže svoj treći gol i izjednačuje rezultat na 6:6.

Jakšić je na 4:05 minuta pre kraja dobio treće isključenje i za njega je meč završen. Mitrović je blokirao udarac Furije. I dalje je 6:6.

Kraj meča je i za Bustosa. Srbija ima čoveka više u bazenu… Mitrović je želeo da iznenadi 39-godišnjeg Pineda, ali nije uspeo.

Do kraja je još nešto više od dva minuta… Srbija nije realizovala još jedan napad.

Savićev tim se brani, a selektor Srbije na 77 sekundi pre kraja traži tajm-aut. Prlainović pokušava, a Pinedo ponovo brani.

Dedović je isključen 57 sekundi pre kraja, tajm-aut za Furiju. Granados je šutirao, ali je izblokiran.

Srbija ima loptu – do kraja meča je još 25 sekundi.

Nije bilo promene rezultata (6:6) i o polufinalisti će odlučivati peterci! Baš kao i u finalu pre dve godine u Barseloni u duelu istih rivala. Srbija je tada bila bolja.