Sportski vremeplov: Žan Klod Kili

international olympic comittee

Do pojave Žan Kloda Kilija, cilj skijaša bio je spustiti se niz padinu i stići na cilj u jednom delu.

Nakon njega, ovaj sport je postao glamurozan, ali i opasan, jer je njegov „deardevil“ stil uveo jednu sasvim novu dimenziju.

Ako je Toni Zajler bio prva zvezda, onda je Žan Klod Kili bio prva super zvezda, globalno poznat lik, koji će skijanju doneti bar isto toliko koristi koliko je ono njemu.

Kili će ostati upamćen od toga što je prvi ozbiljno shvatio upotrebu voska, do toga da je glumio sam sebe 1983 u filmu „A Club Med Expirience“. Onako markantan, osvojio je Svetski kup 1967. što je bila najbolja moguća priprema za Olimpijske igre, koje su se naredne godine održavale u Grenoblu, koji nije bio baš Val D Izer, gde je odrastao, ali je i dalje bio njegov.

Sa 25 godina, u zenitu sportske i fizičke snage, došao je u Grenobl kipteći od entuzijazma. Prosto se prošetao do zlata u spustu i veleslalomu rekordnim razlikama i ostao mu je slalom, jer tada super đi još nije postojao. Osvanulo je pravo alpsko jutro, mećava je zatrpavala sve što bi bilo ko pokušao, a da organizatori nisu bili u tesnacu sa vremenom, ta trka skoro sigurno ne bi ni bila održana. Ipak, održana je, a ono što su dobili je jedan od najkontroverznijih sportskih događaja ikada.

Francuzi su znali da je njihov miljenik na pragu istorije i u nezapamćenom broju su nagrnuli ka slalomskoj stazi, neki izveštaji kažu da ih je bilo i svih 100.000 i pored užasnog vremena. Posle prve vožnje, Kili je vodio za 31. stoti deo sekunde, ali prva četrnaestorica su bili unutar jedne sekunde i posao je bio daleko od završenog. Tada nije bio obrnut redosled u drugoj vožnji, već isti kao u prvi, pa se zadesilo da Kili startuje drugu vožnju pre glavnog konkurenta Karla Šranca.

Gledaoci ništa nisu videli, ali su hukom pozdravljali svog ljubimca, za koga su znali da se nalazi negde u magli i mećavi. Ali, kada je stigao na cilj, razočaranje, sasvim prosečno vreme. Jasno je da ako Šranc odvozi na svom nivou, uzima zlato. Austrijanac je krenuo niz stazu. Muk. U jednom trenutku se zaustavlja i tvrdi da mu je neko stao na put, da nije mogao da prođe kapiju. Žiri mu dozvoljava da ponovo startuje, uz napomenu da će se tek kasnije utvrditi da li mu je neko zaista smetao.

Šranc se ponovo popeo na vrh i u ludom plesu, doskijao do zlata. Bar je tako on mislio. U 15.48 doneta je odluka da se Austrijanac diskvalifikuje zato što je propustio dve kapije. Priznato je da je bio ometan, ali navodno, još pre toga je propustio te dve kapije. Već u 16.20. austrijski tim ulaže protest. Žiri održava sastanak, koji traje do 19.49, a onda izlaze i potvrđuju svoju odluku. Kili je šampion. Šta je stvarno bilo, znaju Karl Šranc, taj čovek koji ga je ometao i magla na stazi u Grenoblu 16. februara 1968.

https://youtube.com/watch?v=nhvgSMHAZgw

Posle toga, Kili je napustio skijanje, jer tu više nije imao da osvoji. Kao i većina Francuza, bio je hedonista, voleo je vino i hranu, putovanja i žene, ali je sve nekako radio sa merom. Ostavio je daske kojima se kliza po snegu i posvetio se daskama koje život znače. Holivud ga je prigrlio.

Nabrojati sve filmove u kojima je glumio je možda i suvišno, a nije ni toliko bitno. Vratio se 1973. na kratko skijanju i osvojio titulu u konkurenciji profesionalaca. Bio je u organizacionom komitetu Igara u Albertvilu 1992, umešan je u dobijanje i pripremu SP u skijanju, koje je održano u Val D Izeru 2009. 

Nakon završetka karijere, kada god je mogao, radio je na promociji skijanja i sporta uopšte. Čak je dva puta vozio i čuveni reli Pariz – Dakar, a kada se malo dublje razmisli, on je pravi prethodnik Alberta Tombe. Njegov životni moto je bio „ništa se ne dešava slučajno“ i možda je to najbolji način da se završi priča o velikom Žan Klodu Kiliju…