Amerikancima četvrtina dovoljna za finale

REUTERS/Sergio Perez

Serijom od 20:0 na kraju druge i početkom treće deonice, košarkaški Sjedinjenih Američkih Država su slomili otpor Australije i rutinski slavili u polufinalu olimpijskog turnira 97:78 (18:24, 24:21, 32:10, 23:23) . U meču za zlato prvi favoriti igraće sa boljim iz meča Slovenija - Francuska.

Amerikanci su poveli 2:0 i to im je bilo jedino vođstvo u prvom poluvremenu. Australija je okrenula na 6:2 i od toga trenutka su sve vreme držali prednost. Već u prvoj četvrtini su došli do osam poena viška, na kraju je prva deonica okončana sa plus šest za Australiju.

Nastavili su Australijci da melju i na startu druge deonice. Odlično ih je služio šut za tri poena. Na četiri minuta do isteka prvog poluvremena poveli su 15 razlike, što je nateralo besnog Grega Popovića da zatraži tajm-aut.

Od tog trenutka su se NBA zvezde malo posložile i zaigrale znatno bolje. Trojke su pogodili Buker i Tejtum, Durent je standardno bio dobar, a tim je vukao Džru Holidej. Razlika se topila i za tili čas su Amerikanci došli na minus tri. Imao je Tejtum u poslednjoj sekundi otvoren šut za tri za izjednačenje, ali su ipak Australijanci sa prednošću otišli na odmor.

Posle prvih 20 minuta najefikasniji na terenu bio je Durent sa 15 poena, ali sa svih šest promašaja u šutu za tri. U Australiji je jedini dvocifren bio Eksum sa 10 koševa.

Tamo gde su stali na kraju druge, NBA asovi su nastavili u trećoj četvrtini. Stegli su odbranu, a u napadu se standardno raspoloženom Durentu, pridružio Buker, a kasnije i Tejtum. Okrenuli su Amerikanci potpuno tok meča, ovu deonicu dobili 32:10 i sa 19 poena viška ušli su u poslednjih 10 minuta.

Do kraja su samo rutinski odradili posao. Durent je bio najefikasniji sa 23 poena, a odlično ga je ispratio Buker sa 20 poena. Dvocifren je bio i Džru Holidej sa 13.

Za Australiju, koja će šansu za prvo olimpijsko odličje tražiti u meču za treće mesto, najbolji su bili Mils sa 15 i Eksum sa 12 poena.