FINA SK: Srbija gubila 5:0 pa pobedila svetskog prvaka

VPSCG/Krsto Vulović

Srbija je boljim izvođenjem peteraca pobedila svetskog prvaka Španiju 14:13 (2:5, 3:0, 2:2, 2:2-5:4). Sa dva osvojena boda (Španiji pripada jedan) postala je gotovo siguran učesnik finalnog turnira F8 u Los Anđelesu. U utorak, 14. marta Srbija igra sa Gruzijom.

Strelci: Sanahuja četiri, Baroso dva, Munariz, Famera, Malarah jedan za Španiju, Mandić tri, Strahinja Rašović, Radulović, Lazić, Milojević, Ubović, Viktor Rašović jedan za Srbiju. Strelci iz peteraca: Perone, Sanahuja, Baroso, Kabanas za Španiju a Mandić, Milojević, Vučinić, S.Rašović i Drašović za Srbiju.

Rešavali su, po ko zna koji put peterci u duelima ove dve zemlje. Ređao se gol za golom, pa je Stevanović pribegao svom starom, dobitničkom, potezu. Posle treće serije zamenio je Mitrovića Mišovićem i udarac Munariza je Mišović skrenuo pored gola. Rašović je pogodio za 13:12, Kabanas izjednačio a Drašović doneo veliku pobedu.

To je realan ishod, mada je Srbija mogla sve da završi u regularnom delu pošto je dva minuta pre kraja vodila 9:7. Krenimo ipak redom.

Srbija je 12 minuta nemoćno gledala Špance u vodi. Bez ikakvog rešenja u napadu, sa odbranom koja je nestajala pred Sanahujom, činilo se da će srpski sastav doživeti težak poraz. Sa tri gola Sanahuje, po jedan Famere i Munariza Španija je imala visokih 5:0 i činilo se mirnu igru do kraja. Ko je mogao da pomisli da će se u naredna četiri minuta sve promeniti. To se dogodilo.

Prvo je pogodio Viktor Rašović, zatim se upisao Mandić i vrlo brzo Lazić. Tada se Srbija odbranila sa dva igrača manje, Mitrović je imao svoje momente. Mandić je ponovo zaledio Agirea da bi 12 sekundi pre poluvremena Radulović izjednačio. Za četiri minuta Srbija je protiv svetskog prvaka napravila 5:0. Kakav šok za Špance, selektor Martin je povukao sa gola Agirea, poverenje je dao Loriju. Ali srpski nalet nije mogao da se spreči.

Punih pet minuta nije bilo gola u trećem delu. Malarah je iskoristio igrača više, izjednačio je sjajnim, brzim šutem Strahinja Rašović. Posle gola Bustosa, Ranđelović je propustio zicer sa dva igrača više ali je iz slične situacije, sa igračem više,odlični Milojević ubacio loptu u mrežu za 7:7. Bio je to period u kojoj je Srbija pokazivala veću želju, odličnom odbranom je „nervirala“ svetskog prvaka u čijim redovima je vladala nervoza.

Prvo vođstvo Stevanovićevi izabranici su imali u prvom napadu poslednjeg dela. Ko zna kako je ta šrauba Mandića završila iza gol linije šokiranog španskog golmana. Srpski blok je odolevao a lopte koje su prolazile završavale su kod Mitrovića. Viktor Rašović je 3,16 do kraja maestralno pronašao Ubovića koji je zakucao loptu u špansku mrežu.

Od 0:5 do 9:7. Ipak, Španci se nisu predavali. Smanjio je Baroso 2,01 do kraja, u narednom napadu je pogodio., a ko drugi, nego Sanahuja kada je do poslednjeg zvuka sirene ostalo 69 sekundi. Srbija nije organizovala napad, Španci pogodili prečku da bi Mandić i drugovi imali tajm aut i 13 sekundi za gol. Nisu dobro odigrali, Španci su stigli do peteraca u kojem je srpska selekcija bila spretnija i zasluženo slavila. Ovakva pobeda i način na koji je ostvarena je bila potrebna Srbiji i znači mnogo više od ostvarenih 14:13.

Rezultati: Australija – Srbija 6:10, Grčka – Španija 8:11, Crna Gora – Gruzija 13:12, Crna Gora – Španija 6:10, Gruzija – Australija 13:12, Španija – Gruzija 20:10, Srbija – Grčka 14:16, Crna Gora – Srbija 9:11, Grčka – Australija 20:5, Crna Gora – Australija 12:11, Španija – Srbija 13:14 (9:9)

Preostali susreti ponedeljak 13.mart: Grčka – Gruzija (17.30), Australija – Španija (19.30), utorak 14.mart: Gruzija – Srbija (17.30), Crna Gora – Grčka (19.30).

Plasman: Španija 10, Srbija 8, Grčka i Crna Gora 6, Gruzija 3, Australija bez bodova.