Gošće Novog dana N1 bile su olimpijska šampionka u tekvondou Milica Mandić, osvajačica bronzane medalje Tijana Bogdanović, kao i njihov trener Dragan Jović. Rekli su da je na Olimpijskim igrama u Tokiju ostvaren veliki uspeh, kao i da očekuju da ove OI budu najbolje po Srbiju po pitanju medalja.
„Zaista sam srećna zbog ovog rezultata koji smo napravili. Ovo su bile moje druge Olimpijske igre i druga medalja. Svakako da ovde nije kraj moje karijere, dobra stvar je što su sledeće OI već za tri godine. Nadam se da ćemo ostati u vrhu olimpijske rang liste, da možemo direktno da se kvalifikujemo, ali sada gledamo da se utisci prvo malo slegnu. Juče smo se vratili kući, dočekali su nas naši najbliži i tek sada postajemo svesni tog našeg rezultata i srećna sam što smo se vratili da možemo malo da uživamo“, rekla je Tijana Bogdanović, koja je u Tokiju osvojila bronzanu medalju.
Olimpijska šampionka Milica Mandić je dodala da nije samo do odmora, nego i do toga da se čovek vrati nekoj svojoj rutini.
„Kad dođeš kući, zagrliš svoje roditelje i svoju porodicu, jer znaš da su i oni deo tog rezultata, ne samo naše, već i Galetove porodice koja je kroz sve ovo prolazila sa nama. Prošli smo jedan dug i naporan put da bismo došli do ovoga gde smo danas. Sada bih volela da se slegnu utisci, setila sam se i škole Tesla gde je Tekvondo klub Galeb počeo sa radom, pa do danas kada taj isti klub ima četiri olimpijske medalje“, kaže Mandić.
Selektor tekvondo reprezentacije Srbije Dragan Jović Gale istakao je da je trenerski posao davanje, a rezultat perspektiva o tome „da li ćemo ga napraviti ili ne“.
„Pored redovnih obaveza, poput održavanja kluba i ostalog, morate da nađete motiv za rad i da postavite jasan cilj, a naši ciljevi su uvek najviši. Bitno je i da imate atmosferu koja će vas vući ka tom cilju. To sve treba pripremiti i onda uživate u blagodetima koje ste napravili. Preponosan sam – tri olimpijska ciklusa, četiri medalje, nisam ni znao da je to najveći broj medalja koje je neko kao trener osvojio u tri vezana ciklusa ili uopšte. To toliko nije ni važno, jer kad ste na OI, vi smatrate da ste samo jedan deo velikog tima, jer tamo vidite naše najbolje sportiste i naše najbolje izdanje u sportskom smislu i svako se bori da doprinese što više timu Srbije. Mi smo dali dva dukata, očekujemo još medalja i iskreno verujem da ćemo ovaj put biti najbolje plasirani ikada. Da ne baksuziramo, pred nama su odlučujući dani i mečevi, ali za pet, šest dana ćemo znati gde smo“, rekao je Jović.
Mandić ne razmišlja o Olimpijskim igrama u Parizu
Na pitanje da li će promeniti odluku o završetku karijere i eventualno otići na sledeće Olimpijske igre u Pariz, Milica Mandić kaže da za sada to ne deluje realno.
„Mnogo sam sebe dala prethodnih skoro dvadeset godina i toliko je i emocije i rada i truda uloženo da se čovek malo i istroši, ne samo fizički, već i emotivno. Prethodna godina je bila jako teška i drugačija u odnosu na sve što smo sada doživeli. Ne razmišljam preterano o budućnosti, razmišljam samo o tome kako je ovo sada i lepo i divno i emotivno za sve nas, jer sam svesna koliko smo svi sebe uložili, a mislim da je to ono najbitnije. Juče kad smo se vratili kući osetili smo koliko se ljudi iskreno raduju našem uspehu, to je iskrena sreća i na neki način bih volela da se zahvalim svakom pojedinačno i da svi zajedno podelimo ovu medalju“, istakla je osvajačica zlatne medalje.
Tijana Bogdanović o OI u Parizu kaže da joj je to želja i cilj, ali da je trenutno skoncentrisana na aktuelni uspeh.
„Sada je važno da uživamo, da se odmorimo i da napunimo baterije. Što se tiče Milice, mislim da je zaista uradila izvanrednu stvar, kako za sebe, tako i za naš sport, klub i državu. Biti žena u našem sportu je jako zahtevno, teško i iscrpljujuće, tako da ona ima moju punu podršku, ali će mi svakako mnogo nedostajati“, bila je iskrena Bogdanović.
Jović: Olimpijski tim Srbije je neviđeno motivisan
Selektor Jović kaže da je motivacija u olimpijskom timu Srbije bila neverovatna.
„Posle mog višegodišnjeg iskustva i tri olimpijska ciklusa, ovo sada je stvarno nešto neviđeno. Pošto se već poznajemo, ova generacija je zajedno već dva ciklusa, kada se sretnemo i imamo vremena da gledamo mečeve jedni drugih to je onda vrhunsko navijanje i podrška. Ovo što Novak trenutno radi, što igra i singl i dubl, to je proizvod svega ovoga što je video u Olimpijskom selu jer, verovali ili ne, on je svaki dan tamo i voli tu atmosferu“, otkrio je.
Milica je dodala da je na OI u Tokiju falila atmosfera sa tribina i poznata lica, jer je to nešto što znači i što daje dodatnu motivaciju da se napravi još jedan korak više. Istakla je da je olimpijski duh i energija koja se tamo oseća srž Olimpijskih igara.
Bogdanović se prisetila OI u Riju, kada je srpski tim imao sobu gde su svi gledali mečeve, navijali jedni za druge i ističe da je to falilo u Tokiju.
„Nekako je bilo prazno i pusto, ali smo svakako zahvalni što su se Igre uopšte održale i što smo imali prilike da se takmičimo“, rekla je.
Što se tiče narednih OI, Jović kaže da je Tijana prikupila dovoljno poena da ne mora da odradi nijedno takmičenje do kraja godine.
„Ali mi ćemo ipak odraditi jedan Gran pri na kome će možda i Milica učestvovati. To su turniri ‘za ne daj bože’, da se skupi dovoljan broj poena na vreme, jer je godina pred igre izuzetno teška i naporna, može da dođe i do povreda, može da se dogodi milion stvari i da nam zafale dva, tri poena, tako da tu neću rizikovati“, ukazao je popularni Gale.
Ističe da se u prethodnih godinu dana uželeo aktivnosti i takmičenja, jer je u periodu pre pandemije bilo dva do četiri turnira mesečno, nekad i svakog vikenda. Samo Tijana Bogdanović je 2015. imala 22 turnira za redom, a sada imate svega dva takmičenja u godinu dana.
„Forma mora da se tempira i zato nam i dolaze razne ekipe kako bi radili test mečeve. Ne verujem da će biti mnogo turnira, jer ne verujem da će ovo sa kovidom da se završi tako brzo, ali će za našu ekipu, koja već ima poene, biti mnogo lakše“, objasnio je.
Na pitanje koliko je lepo sudiji dati crveni karton (u finalu Milice Mandić), Jović je, uz smeh, rekao da je imao crveni karton jer su naše takmičarke nosile crveni oklop, ali da bi svakako rado dao crveni karton sudiji.
„To je jedina šansa da spasem takmičara, a bio sam u pravu i gledao je ceo svet, ali sudije nisu tako mislile. Sudije nekad naprave greške koje meni nisu jasne, to su jedine stvari u našem sportu gde takmičar može da bude oštećen, ali priznajem da nekada koristim karton i da odmorim takmičara“.
O samom finalu i taktici, Mandić kaže da suština borbe nije u tome da bude najjača i najbrža.
„Cilj mojih borbi nije bio da napravim spektakl, nego da pobedim i to je bio dogovor između Galeta i mene da u finalu izađem van tatamija, jer da sam ostala da stojim u mestu, moglo je da se desi da prođe neki udarac ispod bloka i da izgubim bodovnu prednost. Ako izađem napolje, protivnica će dobiti jedan bod, a ovako bi mogla da dobije tri ili dva boda, što je mnogo veći rizik. Mislim da smo sve dobro iskalkulisali na kraju, za svaku borbu smo napravili dobru taktiku. Naravno dođe i do pada koncentracije, ali tu je bio Gale, koji me je odmarao, bodrio i vraćao na pravi put“, rekla je Mandić.
O tome kako naći snagu i stabilnost da pružiš maksimum, Tijana Bogdanović kaže da su u klubu imali mnogo sparing partnera sa kojima su trenirali i spremali se za OI.
„Imali smo odlične pripreme pred Tokio, tako da smo sve to dobro istempirali i otišli u pravoj formi“, istakla je.
Jović je posebno naglasio da je to što je Tijana osvojila bronzanu medalju preko repasaža neverovatna stvar.
„Borila se sa Kineskinjom koja je dvostruka olimpijska i trostruka svetska šampionka, a pritom je pre toga izgubila i malo psihički pala. To što je na kraju pobedila nju, a kasnije i Japanku koja je takođe izuzetan takmičar, je stvarno neverovatno. Ova njena bronzana medalja je meni bila čak i jača od srebra koje je osvojila u Riju, jer je mnogo teže osvojena“, zaključio je Dragan Jović.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare