Srbija blizu EP – Borzaš u poslednjoj sekundi srušio Norvešku

Ostali sportovi 09. mar 202319:50 1 komentar
rukometna reprezentacija Srbije
Srdjan Stevanovic/Starsport

Rukometna reprezentacija Srbije pobedila je selekciju Norveške rezultatom 25:24 (12:14) u trećem kolu grupe 2 kvalifikacija za plasman na Evropsko prvenstvo.

Trijumf domaćem timu doneo je Uroš Borzaš „bombom“ u poslednjoj sekundi utakmice. Orlovi su zadržali prvo mesto u grupi sa maksimalnim učinkom, dok su Skandinavci upisali prvi poraz.

Srbija je odlično počela meč u sasvim dobro popunjenom novosadskom „Spensu“, povela je 2:0, ali su gosti brzo odgovorili i kako je vreme prolazilo bili su sve sigurniji na obe strane terena. Norvežani su sredinom prvog poluvremena napravili seriju 5:0 i u 18. minutu došli su do prve osetljivije prednosti – 10:6.

Selektor Srbije Toni Đerona reagovao je tajm-autom i rezultat je odmah bio vidljivo iako je domaći tim silno bio oslabljen na bekovskim pozizijama zbog izostanka Petra Đoršića i Jovice Nikolića, a u ranoj fazi meča povredio se i Marko Milosavljević.

Orlovi su do odlaska na odmor prepolovili minus tako da je posle 30 minuta igre na semaforu pisalo 14:12 za goste.

Skandinavci su kontrolisali rezultat, a Srbija je zaigrala mnogo bolje ui trenutku kada su gosti imali prednost 19:16. Golman Dejan Milosavljev je spustio „roletnu“, Vukašin Vorkapić je za svega 30 sekundi postigao dva gola, a Dragan Pešmalbek je kompletirao seriju 4:0 za vođstvo srpskog tima 20:19 u 46. minutu.

Norvežani su uspeli da izdrže nalet ekipe selektora Tonija Đerone, i ponovo su u dva navrata došli do gola prednosti. Ipak, uzvratili su Pešmalbek i Lazar Kukić, koji je pogotkom na nešto više od tri minuta pre kraja svom timu ponovo doneo pogodat viška – 23:22.

Nemanja Ilić je bio strelac za 24:23, a nakon neiskorišćenog napada gostiju do kraja meča ostalo je bilo još malo više od minut i po. Predrag Vejin je mogao da bude čovek odluke, ali je Torbjorn Bergerud odbranio njegov udarac. Magnus Red je na deset sekundi pre kraja izjednačio, a Uroš Borzaš je šutom ispod ruke iznenadio gostujućeg golmana i doneo veliku pobedu Srbije.

Bogdan Radivojević i Pešmalbek su postigli po pet golova, Nemanja Iliće je dodao četiri, dok su po tri imali Borzaš i Lazar Kukić. Odlični Milosavljev je upisao 12 odbrana (tri sedmerca). Goste je predvodio Red sa šest pogodaka, a po četiri su zabeležili Sander Sagosen i Kristijan Bjornsen.

Norveška već za tri dana dočekuje selekciju Srbije, a Orlovi će do kraja kvalifikacija igrati još sa Finskom u gostima (27.4) i na svom terenu sa Slovačkom (30.4).

U drugom meču ove grupe Finska je na svom terenu savladala Slovačku 30:27.

Plasman na kontinentalno prvenstvo obezbediće po dva najbolja tima iz svake grupe.