USO: Nole prepustio set Janovicu

Tenis 30. avg 201604:54 > 05:14
Elsa/Getty Images

Srpski teniser Novak Đoković pobedio je Poljaka Jiržija Janovica na startu US Opena sa 3:1, po setovima 6:3, 5:7, 6:2, 6:1.

Meč na stadionu „Artur Eš“ trajao je dva časa i 39 minuta. Najbolji igrač sveta će se u 2. kolu sastati sa Jiržijem Veselim, koji ga je ove godine pobedio na startu Mastersa u Monte Karlu.

Poljak je savladao kvalifikanta iz Indije sa 3:2, po setovima 7:6, 4:6, 2:6, 6:2, 7:5.

Nije branilac titule najsjajnije otvorio meč, što možda i ne čudi s obzirom na pauzu posle ranog ispadanja sa Olimpijskim igrama u Rio de Žaneiru. Poljak kod rezultata 2:2 nije iskoristio dve vezane brejk lopte, a posle dobijenog gema Novak je tražio medicinski tajm-aut zbog problema sa mišićem desne ruke.

Srećom po njegove navijače nije bilo ništa ozbiljno i već u sledećem gemu Srbin je napravio prvi brejk u meču – 4:2 i najavio osvajanje prvog seta.

Drugi set ličio je na prvi, s tim što je Janovic prvi oduzeo servis rivalu za 4:2 iskoristivši tek osmu brejk šansu.

Prvi igrač sveta je već u sledećem gemu, bez izgubljenog poena, uzvratio istom merom, a nekoliko minuta kasnije, kod rezultata 5:5, prokockao je tri brejk lopte. Nakon što je uspeo da povede 6:5 Poljak je ponovo napravio brejk iskoristivši prvu set loptu – 1:1.

Izgubljeni set nije poremetio srpskog igrača. Novak je u prvom gemu trećeg seta, bez izgubljenog poena, oduzeo servis Poljaku, a ubrzo je na semaforu pisalo i 5:1 za Đokovića. Janovic je uspeo da smanji na 5:2, potom i prokocka brejk loptu i samo nekoliko trenutaka kasnije usledila je kazna za vođstvo Đokovića u setovima od 2:1.

Četvrti set počeo je kao i treći, petim brejkom prvog igrača sveta. U sledećem gemu Janovic nije iskoristio dve vezane brejk lopte i to je bio kraj svih njegovih nadanja da može da iznenadi Đokovića.

Intereantno je da je Janovic imao više vinera od Novaka (41-34), ali i 59 neiznuđenih grešaka u odnosnu na 18 najboljeg igrača sveta. Poljak je iskoristio dve od 12 brejk lopti, a Đoković 7 od 20. Srbin je bio bolji i kada su as udarci u pitanju – 12:5.

Inače, meču u Njujorku prisustovale su brojne poznate ličnosti, poput Majka Tajsona, glumaca Aleka Boldvina i Suzan Sarandon…