Posle šest godina GS finale Federer – Nadal

Tenis 27. jan 201715:03 > 15:09
Izvor: Clive Brunskill, Getty Images

Španac Rafael Nadal obezbedio je plasman u finale Australijan Opena, prvi put posle tri godine, posle epskog meča sa Grigorom Dimitrovim i pobede u pet setova 6:3, 5:7, 7:6, 6:7, 6:4 posle okruglo pet časova.

Dimitrov je agresivno krenuo i već u prvom gemu na Nadalov servis imao dve brejk lopte. Ipak, Španac je odbranio je svoj servis, a ubrzo je, u četvrtom gemu došao do brejka, koji je uspešno čuvao i osvojio prvi set.

U drugom setu viđeno je mnoštvo brejkova. Dimitrov je dva puta imao prednost, 3:1 i 5:3, ali se Nadal oba puta vraćao. Ipak, treća je bila sreća za Bugarina i brejkom u 12. gemu osvojio je drugi set i došao do izjednačenja.

Treći set odlučen je u taj brejku. Nadal je konstantno imao mini brejk prednosti i iskoristio je prvu set loptu za vođstvo u setovima.

Dimitrov je uzvratio u četvrtom setu. Nije bilo brejka pa je pobednik odlučen u taj brejku. Dimitrov je rano stekao prednost, poveo sa 6:3, iskoristio drugu set loptu i odveo meč u peti set.

U petom setu obojica tenisera bili su pod ozbiljnim pritiskom da čuvaju servis gemove, a ogromnu šansu imao je u Bugarin u osmom gemu, kada je imao dve vezane brejk prilike. Nadal je uspeo na čudesan način da se izvuče, a onda je u narednom gemu oduzeo servis protivniku i napravio ključan potez meča. Na svoj servis je iskoristio treću meč i obezbedio četvrto finale u Melburnu, a slavio je 2009. i to zanimljivo, protiv Federera u finalu, a u polufinalu je odigrao meč u pet setova protiv Fernanda Verdaska, baš kao i sada.