Cicipas preko Novaka do pobede karijere!

Tenis 09. avg 201819:42 > 22:15
Vaughn Ridley/Getty Images

Mladi grčki teniser Stefanos Cicipas napravio je veliko iznenađenje na Rodžers kupu u Torontu eliminisavši Novaka Đokovića u trećem kolu.

Cicipas je do najveće pobede u svojoj karijeri u prvom duelu sa Đokovićem došao sa 6:3, 6:7 (5:7), 6:3, posle dva sata i 18 minuta igre.

U borbi za polufinale, Grk će igrati sa boljim iz duela između Nemca Aleksandera Zvereva i Danila Medvedeva iz Rusije.

U duelu sa Cicipasom, srpski teniser se i te kako mučio sa svojim servisom, a imao je i velike probleme sa riternom. Grk je odigrao sjajaj meč, odlično je koristio Đokovićeve greške, posebno u dugim razmenama udaraca i na kraju zasluženo slavio. Na taj način je došao do svoje pete pobede nad igračima koji su među najboljom desetoricom na svetu, ali se trijumf nad Đokovićem izdvaja. Prethodno je dva puta pobedio Austrijanca Dominika Tima, a ima po jednu pobedu nad Davidom Gofanom i Kevinom Andersonom.

Cicipas je tokom meča napravio dva brejka, po jedan u prvom i trećem setu, a Đoković je imao samo dve šanse da rivalu uopšte oduzme servis. Bio je to tek četvrti meč u tri seta (na dva dobijena) na kojem Đoković nije napravio nijedan brejk, a prethodni je bio duel sa Ivom Karlovićem na turniru u Dohi 2015. godine.

Naredni turnir na kojem će Đoković učestvovati je Masters u Sinsinatiju, koji se igra sledeće nedelje i moći ćete da ga pratite na kanalima Sport Kluba.

Tok meča:

Cicipas je rutinski započeo meč, pošto je bez izgubljenog poena osvojio servis gem. Tri od četiri poena osvojio je zahvaljujući veoma dobrom prvom servisu, a samo poslednji je posle drugog. Činilo se da će mu Novak bez problema odmah uzvratiti, međutim, nešto stegnutije je ušao u meč, a zatim je posle vođstva 40:15 napravio tri nekarakteristične greške i Cicipasu omogućio brejk šansu. Iako srpski teniser u narednom poenu nije odigrao sjajno, greška njegovog protivnika dovela je do novog izjednačenja. Usledile su Novakove greške na bekhendu, ali je uspeo da spase još dve brejk prilike rivala i posle mnogo muke stigao do 1:1.

Grčki teniser je potom nastavio sa sigurnim servisima, dok se Đoković popravio, pa su obojica bez problema osvajali svoje gemove. Situacija se promenila u šestom gemu, kada se srpski teniser mnogo mučio, dozvolio je Cicipasu 0:40, a iako je odbranio dve šanse za brejk kod treće je lopticu poslao u aut za vođstvo rivala 4:2. Novak je nešto više pripretio u narednom gemu, ali je Grk ipak uspeo da potvrdi brejk i dođe na gem od osvajanja prvog seta. Đoković je dobro servirao i obezbedio ostanak u setu, ali je Cicipas bez većeg otpora protivnika osvojio prvi set posle 41 minuta igre.

Novak je u drugi set ušao sigurnim servis gemom, u kojem je ispustio samo jedan poen, a Cicipas je uzvratio istom merom. Srpski teniser je zaigrao znatno bolje u odnosu na prvi set, pa je tako bez problema osvojio i treći gem za vođstvo 2:1. Nizali su se gemovi koji su osvajali igrači koji su tada servirali, a Cicipas je Novaku u petom znatno olakšao posao time što je u dva poena zaredom lopticu poslao daleko u aut. Međutim, dva gema kasnije, srpski teniser se našao u problemu jer je Cicipas došao do dve brejk šanse, koje je uspeo da odbrani, a potom veže dva odlična poena i povede 5:4. U narednim gemovima nije bilo većih iznenađenja, pa se ušlo u taj-brejk u kojem je Novak sve vreme kontrolisao rezultat i lako došao do 6:3. Usledila su dva poena u kojima je Novak tražio čelendž i oba puta nije bio u pravu, ali je iskoristio treću set loptu kada je Cicipas poslao lopticu u aut.

U odlučujućem setu, Cicipas je bio mnogo sigurniji od Novaka na servisu, a to se posebno videlo u drugom gemu, kada je srpski teniser popustio i rivalu dozvolio drugi brejk na meču. U narednom gemu Đoković je konačno izborio prve brejk šanse, ali se Cicipas odbranio i poveo 3:0, a potom je srpski teniser prekinuo njegov niz. Obojica su bili poprilično sigurni na svojim servisima, pa je tako Grk u devetom gemu odservirao za najveći trijumf u karijeri.