Žaber i Švjontek u borbi za titulu na US Openu

Tenis 09. sep 202205:42 1 komentar
Ons Žaber
Matthew Stockman/Getty Images

Tunišanka Ons Žaber i najbolja teniserka sveta Iga Švjontek sastaće se u finalu US Opena. Žaber je u polufinalu slavila protiv Francuskinje Karolin Garsije 6:1, 6:3, dok je Švjontek posle velikog preokreta bila bolja od Arine Sabalenke iz Belorusije 3:6, 6:1, 6:4.

Žaber će u Njujorku igrati svoje drugo Gren slem finale, i to drugo uzastopno, pošto je prethodno u finalu Vimbldona poražena od kazahstanske teniserke Elene Ribakine.

Iako je francuska teniserka možda čak igrala najbolje od svih igračica od početka poslednjeg Gren slema sezone, u duelu sa Žaber nije prikazala ni delić toga. Trenutno peta teniserka sveta je odmah uspostavila kontrolu nad mečom, napravivši brejk u prvom gemu, a potom ga potvrdivši osvojivši svoj servis gem. Garsija je smanjila na 2:1, ali je to bilo to što se tiče njenog otpora u prvom setu, pošto se Žaber prošetala osvojivši naredna četiri gema.

U drugom setu je francuska teniserka zaigrala bolje, nije odmah prepustila svoj servis rivalki, ali jeste dva gema kasnije. Taj brejk je Tunišanki bio dovoljan za trijumf, ali joj je Garsija pružila veliki otpor, posebno u petom gemu kada je tek posle niza preokreta Žaber povela 4:1 na svom servisu. Ipak, pošto su obe čuvale svoje servise peta teniserka sveta je posle jednog sata i sedam minuta stigla do svog drugog Gren slem finala.

Iga Švjontek
Elsa/Getty Images

S druge strane, Švjontek je od početka poslednjeg Gren slema sezone bila glavna favoritkinja za titulu, a to je očekivano ostala pred polufinala, pošto je jedina od četiri igračice koja iza sebe ima titulu sa nekog od četiri najveća turnira. Ipak, Sabalenka ju je i te kako namučila, a u trećem setu je čak i bila bliža finalu.

Posle izjednačenog početka meča, Sabalenka je već u trećem gemu bez izgubljenog poena stigla do brejka, da bi joj Švjontek odmah uzvratila. Ipak, Beloruskinja je već u sledećem gemu ponovo oduzela servis rivalki, a potom je tu prednost bez problema čuvala do osvojene prve set lopte.

Brejkom na startu drugog seta, a potom sigurnim servis gemom, osvojivši osam poena zaredom Švjontek je nagovestila da će meč ući u treći set. Sabalenka u tom delu meča nije mogla da joj parira, iako je pružila veliki otpor prilikom narednih brejk prilika Poljakinje, koja je još dva puta oduzela servis beloruskoj teniserki za 6:1.

U odlučujućem setu Sabalenka je bila ta koja je prva preuzela kontrolu, odmah je napravila brejk, a zatim povela 2:0, ali se Švjontek probudila i stigla do izjednačenja. Ipak, Beloruskinja je potom ponovo oduzela servis rivalki, a zatim odbranila brejk šansu za vođstvo 4:2, ali je potom stala. Najbolja teniserka sveta je odigrala odlično od tog trenutka, rivalki je prepustila četiri poena u naredna četiri gema i stigla do trijumfa i trećeg Gren slem finala.

Finale US Opena na programu je u subotu od 21 čas.