
Evropska unija će u sklopu usvojenih mera borbe protiv terorizma izmeniti odredbe Šengena i uvesti pasoške kontrole na šengenskim granicama i za državljane Evropske unije, ali režim bez viza za boravak do tri meseca i dalje ostaje na snazi za građane država zapadnog Balkana.
Kako je na završetku hitno sazvanog zasedanja ministara unutrašnjih poslova i pravosuđa izjavio luksemburški ministar Šnajder, od Evropske komisije je zatraženo da odmah izvrši "ciljane izmene Kodeksa šengenskih granica, imajući u vidu tehnološki napredak kako se ne bi kočio promet putnika". Ministri su se dogovorili o "sistemu šengenske granične kontrole zemalja članica, a to je elektronska povezanost s bazama podataka Interpola na svim graničnim prelazima, uz obaveznu proveru isprava i putnih dokumenata".
Francuska je posebno insistirala na kontroli svih migranata na spoljnim granicama Unije uz automatske provere preko Sistema informacija Šengena (SIS), mehanizma o izdatim vizama članica EU i baza podataka Interpola. Ministri su se saglasili da se u sklopu migrantske krize zavede obavezno uzimanje otisaka prstiju i popis identiteta i dokumenata na spoljnim granicama, uz mnogo veću ulogu policijske agencije Europol i Fronteksa, tela za zaštitu spoljnih granica EU.
Pariz odlučno zahteva da se formira granična straža EU, smanji priliv imigranata preko Grčke, uz jačanje dijaloga u tom cilju naročito s Turskom i automatsko vraćanje migranata koji ne mogu dobiti azil u EU.
Ministri EU su se takođe dogovorili o merama koje odmah ili u vrlo kratkom roku moraju biti sprovedene kad je u pitanju takođe mnogo oštriji nadzor spoljnih granica Unije, popis i razmena među vlastima EU podataka o putnicima koji avionom putuju u, iz i unutar Evropske unije, daleko tešnjoj razmeni policijskih i obaveštajnih informacija o licima osumnjičenim ili u dosluhu s terorističkim mrežama.
Takođe su usvojene mnogo strože mere za suzbijanje pranja novca i presecanje finansiranja terorističkih mreža, zaplenu novca i imovine lica upletenih u terorizam, kao i za sprecavanje šverca oružja, a francuski ministar unutrašnjih poslova Bernar Kaznev je upozorio da je Balkan jedan od glavnih izvorišta ilegalne trgovine oružjem.
Provere na spoljnim granicama

Francuski ministar Kaznev je podvukao da će promene Kodeksa Šengena omogućiti "sistematske i obavezne provere na svim spoljnim granicama i za sva lica koja ulaze u šengenski prostor, uključujući one koji uživaju pravo na slobodno kretanje".
Zamoljeni da objasne da li to znači neke promene u režimu koji državljanima Srbije i drugih zemalja zapadnog Balkana omogućava da bez viza borave do tri meseca u šengenskom prostoru EU, izvori u Evropskoj komisiji su objasnili da tu neće biti nikakve promene za nosioce biometrijskih pasoša, ali će biti kontrolisani i unutar šengenskog prostora, tamo gde su privremeno ponovo uspostavljene granične kontrole.
Te kontrole će se odvijati uz automatsku proveru, sravnjivanje baza podataka centralnog EU Sistema šengenskih informacija(SIS) i Interpola, da bi se utvrđivalo kretanje džihadista i odmah imalo uvid u međunarodne poternice, objasnio je francuski ministar.
Kaznev je rekao da je Francuska zatražila i da svi migranti na spoljnim granicama EU budu podvrgnuti bezbednosnim proverama preko SIS-a, baze podataka Interpola, sistema EU za podtke o izdatim vizama i baza podataka država članica, kao i da osoblje agencije Fronteks za zaštitu spoljnih granica Unije mogu takođe vršiti ove provere uporedo s policijama članica EU.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare