Prkos Parižana - u barovima pokazuju da život nije stao

author
Branislav Šovljanski
20. nov. 2015. 20:15
>
20:21
kafic
N1 | N1

Nedelju dana nakon najvećeg terorističkog napada u istoriji Francuske, Pariz i njegovi stanovnici pokazuju prkos - masovno se organizuju da odlaskom u barove, na sportske događaje i koncerte pokažu da normalan život nije stao.

Marko Čeperković je beogradski student, koji na Institutu za političke nauke u Parizu završava specijalističke studije. U noći kada je Pariz zanemeo, svega pola sata pre napada, napustio je kvart u kome je živote izgubilo puno mladih ljudi. Onih koji su živeli svoj život, neopterećeni rasnim i verskim podelama. Kaže da je taj napad, zapravo bio napad na jednu generaciju.

"I to je nešto što je bilo najgore za nas, zato što limitira naše slobode i određuje nam na mentalnom nivou gde smemo i gde ne smemo da idemo. I gde smemo da budemo i kada..najpre smo bili u šoku i posle je došao bes, iz tog besa i nemoći imamo želju da se vratimo u kafiće i klubove, na koncerte i sve ostale stvari koje radimo u Parizu", kaže student iz Beograda Marko Čeperković.

I dalje se oseća nelagodnost kod ljudi. Mnogo manje ih koristi javni prevoz, ne zadržavaju se više mnogo u razgledanju izloga. Ali, odbijaju da prihvate strah. Terorizam je ono što žele da pobede svojim ponašanjem i stavom.

"Neobično je sada u Parizu. Okrećete se, gledate iza sebe...pomalo je to strašno".

"Atmosfera je napeta, malopre sam došla iz metroa...lica ljudi su drugačija, zabrinuta. Ali evo me u restoranu i znam da će policija čuvati ta mesta".

Pariz i njegova mladost će pokazati da ne žele da žive u strahu.

marko-49834.jpeg
N1 | N1

Stanovnici Pariza na sebi svojstven način pokušavaju da se vrate normalnom životu. Društvene mreže preplavljene su porukama Tout le Bistro i Je suis en terasse. Na taj način žele da pokažu da se ne boje više terorističkih napada i da se vraćaju svom normalnom načinu života.

I islamska zajednica ima svoju poruku. Oni su danas želeli da održe veliki antiteroristički skup u najvećoj džamiji u gradu, ali je on otkazan iz bezbednosnih razloga. Policija i vojska su zatvorile kvart, i svako ko je prolazio pored džamije morao je da prođe rigoroznu kontrolu, detektore metala i poglede policajaca raspoređenih na zidinama. Ono sto treba izbeći u narednim danima jesu verske tenzije. Pariz je i na to spreman.

"Ono što smo prvo radili na času u ponedeljak jeste kako ne treba kriviti muslimane kao grupu, i ovo ne može da se okarakteriše kao religiozni napad, zato što to nije", rekao je Čeperković.

Građani poručuju da strah neće pobediti. Istorija pokazuje da rat nije lek protiv terorizma. Pariz se bori da u tom začaranom krugu, povrati epitet "grad svetlosti".

U Parizu je novinar N1 Branislav Šovljanski:

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama