Sud EU odlučio – granice moraju biti otvorene za izbeglice

Svet 06. sep 201719:50 > 19:57
REUTERS/Stoyan Nenov

Sve zemlje EU moraće da otvore svoje granice za izbeglice, prema kvotama koje su određene 2015. Evropski sud pravde, danas je odbacio zahteve Mađarske i Slovačke da budu izuzete iz tog programa. Brisel bi uskoro mogao da pokrene pravne mere protiv Češke, Mađarske i Poljske ako ne ispune svoje obaveze o prijemu izbeglica.

Od izbeglica koje su stigle do Grčke i Italije po ostalim zemljama EU, do sada razmešteno samo oko 24.000 ljiudi.

Mađarska i Poljska su glasale protiv plana EU, dok je Slovačka do sada primila samo desetak izbeglica

“Žalba se odbija. Slovačka Republika i Mađarska su dužne da primene mehanizam za obavezno preseljenje tražitelja azila, prema odluci Evropske komisije”, saopštio je sudija Evropskog suda Daniel Švabi.

Mađarska i Slovačka su na Evropskom sudu pravde osporavale kvote EU za migrante, tvrdeći da je takva raspodela među državama članicama nezakonita, dok je Češka pre deset dana i zvanično obustavila prijem izbeglica.

Mađarska neće menjati svoj stav, uprkos odluci suda, poručuje šef mađarske diplomatije Peter Sijarto.

“Prema evropskom ugovoru, Evropska komisija nema ovlašćenje nad zemljama članicama. Zato je odluka suda potpuno neprihvatljiva za Mađarsku. Uveravam građane da ćemo i ubuduće činiti sve da zaštitimo našu zemlju”, rekao je Sijarto.

Ni Varšava neće nakon ove presude popustiti ni pristati na kvote, jer i onako, kako tvrdi Ministar spoljnih poslova Poljske Vitold Vaščikovski, u EU nema izbeglica već su sve to nelegalni migranti.

U Briselu pozdravljaju presudu suda iz Luksenburga.

“Solidarnost je dvosmerna ulica. Postoje vremena kada zemlje članice mogu da očekuju da dobiju pomoć i vremena kada one, zauzvrat, treba da budu spremne da doprinesu”, rekao je evropski komesar za migracije Dimitris Avramopulos.

Evropski sud presudom od srede podržao i kontroverzni Dablinski propis EU, po kojem izbeglice moraju podneti zahtev za azil u prvoj zemlji članici Unije u koju uđu. To znači da je podržan zahtev Austrije i Slovenije da se tražioci azila vrati u Hrvatsku.

Premijer Hrvatske Andrej Plenković kaže da ta odluka ne menja postupanje Hrvatske.

“Zbog protoka vremena ove presude ne bi trebalo da rezultiraju vraćanjem većeg broja osoba u Hrvatsku”, uveren je on.

Odluka Evropskog suda, prema prvim reakcijama neće promeniti stavove vlada Višegradske četvorka, ali će verovatno produbiti jaz između njih i ostalih članica Unije.