
Gradonačelnik pograničnog mesta Ašotalom u Mađarskoj, Laslo Toročkaj, predložio je da se oko njegovog sela podigne ograda zbog azilanata iz Srbije.
S obzirom na ogroman broj ilegalnih migranata koji u Mađarsku uglavnom dolaze s Kosova preko granice sa Srbijom, gradonačelnik pograničnog mesta Ašotalom, Laslo Toročkaj, predložio je da se oko njegovog sela podigne ograda kako bi se mesto odbranilo od povećanog priliva azilanata.
Šume oko Ašotaloma postale su veoma popularno tranzitno mesto za migrante, uglavnom sa Kosova, koji nastoje da se dočepaju Nemačke i drugih mesta u Zapadnoj Evropi, preneo je AP.
Toročkaj je na svoj Fejsbuk stranici rekao da Mađarska, novcem iz evropskih fondova, treba da napravi ogradu kako bi zaštitila svoju granicu.
Prema njegovim rečima, na hiljade migranata, koji nisu državljani EU, svakodnevno ulazi u njegov grad. Većina traži azil, predaju se policiji, a zatim ih odvode u obližnji Segedin na dalji postupak.
Mađarske vlasti su saopštile da su samo od početka ove godine primile skoro 13.000 zahteva za azil, u odnosu na 43.000 koliko je bilo ukupno u 2014. godini.
Britanska agencija Rojters javila je juče da Evropska unija beleži nagli porast broja kosovskih građana koji nelegalnim putem ulaze u zemlje ovog bloka, a najviše u Mađarsku, gde je u januaru ove godine čak 10.000 njih podnelo zahtev za azil, u poređenju sa 6.000 koliko ih je u toj zemlji tražilo azil tokom čitave 2013. godine.
To je usledilo nakon što su ublaženi putni propisi kojima se građanima Kosova omogućuje da dođu do granica EU preko Srbije, u trenutku kada se na Kosovu usred političkog meteža održavaju ulični protesti, usled siromaštva, visoke nezaposlenost i korupcije koja slabi ekonomiju, navodi britanska agencija.
Visoki komesarijat UN za izbeglice je saopštio da je na stotine kosovskih građana ušlo u Mađarsku i podnelo zahtev za azil u prvih osam meseci prošle godine, a taj broj je naglo porastao na 21.000 od septembra do decembra.
"Obišli smo nekoliko prijemnih centara u protekle dve nedelje i većina kosovskih građana sa kojima smo razgovarali kažu da su došli zbog krajnjeg siromaštva i potpunog odsustva perspektive", rekao je Erno Simon, portparol agencije UN za izbeglice u Budimpešti.
U proteklih nekoliko dana je viđeno kako se veliki broj ljudi noću ukrcava u autobuse iz Prištine za Beograd, na putu ka Mađarskoj, navodi Rojters.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare