Tusk i Mej: Smanjuju se razlike u pregovorima o Bregzitu

Svet 20. okt 201715:01 > 15:08
Tanjug via AP Photo/Geert Vanden Wijngaert, Pool

Predsednik Evropskog saveta Donald Tusk i britanska premijerka Tereza Mej složili su se u Briselu da se smanjuju razlike u pregovorima o Bregzitu, ali da je potreban napredak kako bi se prešlo na razgovore o trgovini i budućim odnosima Londona i Brisela.

Tusk je rekao na zajedničkoj konferenciji za štampu posle Samita EU u Briselu da razlike između Velike Britanije i EU u pregovorima o Bregzitu nisu tako velike kao što neki govore. On je kazao da su tvrdnje o zastoju u razgovorima EU i Velike Britanije „preterane“, navodi agencija AP.

Britanska premijerka Tereza Mej rekla je da je postignut napredak u pregovorima oko prava građana EU posle Bregzita, ali da ima još posla na rešavanju statusa granice Irske i Severne Irske i iznosa koji će njena zemlja morati da plati za izlazak iz Unije.

Ona je izrazila optimizam da se pitanje trgovine i budućih odnosa Londona i Brisela ipak može naći za stolom na pregovorima u decembru.

„Ambiciozna sam i pozitivna za britansku budućnost i ove pregovore, ali znam da još ima posla. Moramo da radimo zajedno da postignemo ishod iza koga možemo da stanemo i koji će funkcionisati za sve naše građane“, rekla je Tereza Mej.

Nemačka kancelarka Angela Merkel izrazila je nadu na kraju Samita EU da će pregovori Brisela i Londona preći u sledeću fazu i da će se u decembru pregovorati o pitanju trgovine, dodajući da to zavisi od Velike Britanije.

Predsednik Francuske Emanuel Makron rekao je da pregovori o izlasku Velike Britanije iz EU nisu došli do „pola puta“. On je naveo da je zajednička rezolucija EU i Velike Britanije daleko, kao i da nije postignut dovoljan napredak u pregovorima da bi se otvorilo pitanje trgovine.

Evropski zvaničnici ocenili su u Briselu da je smanjena razlika između EU i Velike Britanije o pravima građana EU posle Bregzita, kao i da je postignut napredak u razgovorima o statusu granice Irske i Severne Irske.

Razlike postoje oko pitanja koliko London mora da plati EU za „razlaz“, odnosno kako bi se namirile ranije preuzete finansijske obaveze.

EU tvrdi da će o budućim odnosima i trgovini s Velikom Britanijom razgovarati tek kada bude načinjen „dovoljan napredak“ u pregovorima o pravima evropskih građana posle Bregzita, granice između Irske i Severne Irske i finansijskim detaljima, odnosno finansijskim obavezama Velike Britanije prema EU.