Španija na korak od rešenja krize ili pred novim problemima?

Svet 22. dec 201718:24 > 18:36
REUTERS/Eric Gaillard

Nakon prevremenih regionalnih izbora, Španija je ponovo u fokusu javnosti. Stranke koje traže nezavisnost Katalonije osvojile su tesnu većinu u Parlamentu, odnosno 70 od 135 poslaničkih mesta - pokazuju poslednji rezultati na osnovu 99,8 odsto prebrojanih glasova. To otvara pitanje da li je Španija na korak do rešenja ili pred novim problemima?

Pobeda „Katalonske republike“ nad španskom državom – kako je to nazvao bivši predsednik katalonske Vlade Karles Pućdemon ili nova epizoda političke neizvesnosti u Španiji?

Na jučerašnjim izborima, stranke koje se zalažu za nezavisnost odnele su tesnu pobedu. Lista „Zajedno za Kataloniju“ imaće 34 poslanička mesta, sledi Republikanska levica sa 32 i Kandidatura narodnog jedinstva sa četiri poslanika. Pućdemon iz Brisela poručuje: To je rezultat koji niko ne može da ospori.

„Sledeći korak treba da bude hitan razgovor sa Marijanom Rahojem, sa predsednikom Rahojem. Smatram da ‘recept’ Rahoja ne funkcioniše, jednostavno ne radi. Zato mislim da moramo da pronađemo nove načine za političko rešavanje krize između Španije i Katalonije“, izjavio je bivši predsednik katalonske vlade Pućdemon.

A Marijano Rahoj odbacuje pozive za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora u Španiji nakon izbora u Kataloniji. Rahoj je spreman da razgovara sa novom Vladom tog regiona, ali samo dok – kako kaže – ne krše španski ustav.

Oglasila se i liderka najveće opozicione stranke, koja se protivi nezavisnosti. Stranka Ines Arimadas osvojila je pojedinačno najviše glasova, ali ne dovoljno za izbornu pobedu.

„Nemojmo zaboraviti da ono što se događa u Kataloniji nije samo nešto što utiče na život u Kataloniji, već utiče na celu Španiju i Evropu. Mi ćemo se boriti protiv nacionalizma“, rekla je Arimades, predsednica stranke Sjudadanos.

 U Kataloniji je zabeležena rekordna izlaznost – oko 82 odsto građana izašlo je da iskaže svoj stav. Incidenti tokom izbora nisu zabeleženi. Ipak, ankete dan nakon glasanja, pokazuju koliko je špansko društvo duboko podeljeno.

„Bez zauzimanje jedne od strana, milsim da su načinili priličnu štetu Kataloniji pokretanjem tog pitanja nezavisnosti. Kada biste pitali bilo kog vlasnika dućana ili prodavce, rekao bi vam da je njegova radnja prazna, jer se ljudi plaše i neće da troše novac. Kada bih mogao da biram, više bug voleo da budem deo Finske ili Švedske, zato što mislim da je priča o nezavisnosti Katalonije – bitka koja je već izubljena“, izjavio je Andres Karon, stanovnik Barselone.

„Moje mišljenje o izborima je jasno, mislim da to nije dobar rezultat. Ne vidim volju političara da pođu putem dijaloga…“, rekao je Neus Molano, takođe stanovnik Barselone.

O izborima se oglasio i portparol Evropske komisije koji kaže da EU neće promeniti stav o Kataloniji nakon pobede stranaka koje se zalažu za nezavisnost.

Ovaj španski region uveliko trpi ekonomske posledice zbog povećane nesigurnosti. Izbori to – kako za sada stvari stoje – neće mnogo promeniti.