
Kontroverzni poljski Zakon o institutu pamćenja naroda koji zabranuje optuživanje Poljaka za zločine nacističke Nemačke, stupio je na snagu.
Usvajanje tog zakona deo je šireg napora vladajućih nacionalista iz stranke Pravo i pravda da iskoriste istoriju za odbranu časti i ponosa Poljske, navodi Asošiejted pres.
Poljski zvaničnici se godinama bore protiv fraza kao što je „poljski logori smrti“, a koje se ponekad koriste van Poljske za označavanje Aušvica i drugih koncentracionih logora koje su nacisti izgradili i njima upravljali na okupiranoj teritoriji Poljske tokom Drugog svetskog rata.
Kako protokom vremena rat postaje sve udaljeniji, neki Poljaci strahuju da će nove generacije pogrešno misliti da su Poljaci bili počinioci Holokausta.
Usvajanje spornog zakona dovelo je do krize u odnosima Poljske i Izraela, čiji zvaničnici, ali i građani koji su preživeli Holokaust, strahuju da je suštinski cilj zakona da spreči istraživanja i debate o Poljacima koji su ubijali Jevreje u ratu.
Predstavnici te dve zemlje danas su u Jerusalimu održali prvi radni sastanak posvećen rešavanju spora povodom Zakona o institutu pamćenja naroda.
Ipak, pošto je on već stupio na snagu, prisutan je skepticizam prema mogućim dometima tih razgovora.
Zakon je podstakao tenzije i između Poljske i Ukrajine, jer predviđa kazne za negiranje zločina ukrajinskih nacionalista koji su tokom rata ubili do 100.000 Poljaka.
Predsednik Poljske Andžej Duda potpisao je zakon koji su prethodno usvojila oba doma parlamenta, ali ga je poslao Ustavnom sudu na razmatranje.
Poljski zvaničnici navode da krivične optužnice neće biti podizane dok Ustavni sud ne donese odluku, a ona se očekuje za nekoliko nedelja.