"Tink tenkovi" imaju manji uticaj na Trampovu administraciju

author
Glas Amerike (VOA)
08. apr. 2018. 19:26
>
21:31
Tramp
REUTERS/Kevin Lamarque | REUTERS/Kevin Lamarque

Izraz "tink tenk" obično se odnosi na političke ili istraživačke institute čiji stručnjaci tumače politička, društvena i ekonomska pitanja i pružaju savete političarima. Takve institucije su u prošlosti kritikovane zbog svog prekomernog uticaja na formulisanje američke politike.

Međutim, novo istraživanje pokazuje da, u poređenju s prethodnim administracijama, Trampova Bela kuća znatno manje zavisi od "tink tenkova".

Od više od 1.800 "tink tenkova" u SAD, skoro 400 je bazirano u Vašingtonu.

Ranije administracije oslanjale su se na istraživanja i ideje tih organizacija pri formulisanju politike, ali profesor javne politike na Univerzitetu Džordžtaun Mark Rom kaže da to nije slučaj sa aktuelnom administracijom:

"Prilično je jasno da se Obamina administracija ponosila time što je visoko intelektualna administracija, koja obraća veliku pažnju na empirijska istraživanja. Zato su "tink tenkovi" imali znatan uticaj na nju. Nasuprot tome, sadašnja administracija predsednika Trampa je vrlo jasno stavila do znanja da nema poverenja u eksperte i da je sumnjičava prema radu bilo koje organizacije establišmenta".

Pored uticaja na javnu politiku, takve institucije su obično mesto gde stiču znanja i pripremaju se oni koji žele da se oprobaju u medijima ili politici.

"'Tink tenkovi' su oduvek imali zaista značajnu ulogu u političkim odlukama. Ali ne mislim da su sada išta uticajniji nego u prošlosti. Njihov uticaj se vrši na dva različita načina – kroz razvoj i promovisanje novih ideja, ali i, kao što je slučaj sa našim centrom, kroz obuku ljudi koji će se zatim otisnuti u politiku. Tada, zapravo postajete uticajni, kada uđete u vladu, Kongres i zaista nešto preduzimate", navodi Erik Rozenbah iz Belfer centra za nauku i međunarodne odnose.

"Tink tenkovi" su odskočna daska za pojedince talentovane za politiku. U administraciji Džordža Buša mlađeg, potpredsednik Dik Čejni, sekretar za odbranu Donald Ramfself i državna sekretarka Kondoliza Rajs su svi potekli iz vašingtonskih "tink tenkova".

Liza Kertis, članica Saveta za nacionalnu bezbednost u Trampovoj administraciji je bivša saradnica konzervativne Fondacije Heritidž.

Međutim, politika i ideje se često razvijaju kroz prizmu političke pristrasnosti. Zato je važno znati ko finansira te ideje.

"Mislim da je važno da, kada neki "tink tenk" objavi svoj izveštaj, javnost, oni koji čitaju taj izveštaj, pokušaju da sagledaju da li je na njega uticao finansijer organizacije ili ne. Dobri "tink tenkovi" su otvoreni i transparentni u pogledu vrste istraživanja koju obavljaju, tako da oni koji čitaju istraživanje, mogu da procene koliko je ono nezavisno", dodajeprofesor Mark Rom.

Može se raspravljati o tome u kojoj meri "tink tenkovi" oblikuju i utiču na zvaničnu američku politiku, ali mnoge promene u vladinoj politici ili prioritetima često vode trag iz nekog od brojnih "tink tenkova" iz američke prestonice.

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama