Šef slovačke policije odbija da podnese ostavku

author
Beta
17. apr. 2018. 13:45
>
13:50
Slovačka, Jan Kucijak
REUTERS/Radovan Stoklasa | REUTERS/Radovan Stoklasa

Šef slovačke policije Tibor Gašpar odbio je da povodom ubistva istraživačkog novinara Jana Kucijaka i njegove verenice podnese ostavku, što je posle ostavke vlade premijera Roberta Fica glavni zahtev desetina hiljada Slovaka koji iz sedmice u sedmicu od kraja februara protestuju na ulicama širom Slovačke.

"Svaki ministar unutrašnjih poslova može da smeni šefa policije bez navođenja razloga i ja sam rekao da ću to poštovati. Za mene je ostavka iz principa neprihvatljivo pitanje. To je korak koji može da bude protumačen kao kukavičluk. Nudim političarima rešenje. Ako žele da slušaju glas ulice", kazao je Gašpar na vanrednoj konferenciji za novinare.

"Odgovornost da li ću biti šef policije ili ne, leži na ministru unutrašnjih poslova, ovom ili novom. Ako zatraži od mene da odem, učiniću to, ali inicijativa mora da dođe sa njegove strane", rekao je danas šef slovačke policije.

Ministar unutrašnjih poslova Tomaš Druker juče je sasvim neočekivano odlučio da podnese ostavku, naveći da nije našao profesionalne razloge da smeni šefa policije, pa odlazi sam s ministarske funkcije pošto Gašparov ostanak na funkciji polarizuje društvo.

Slovaci smatraju da je Gašpar jedna od glavnih prepreka da se nađu ubice i nalogodavci brutalne likvidacije novinara Kucijaka koji je ubijen zbog tema o korupciji i zloupotrebi evropskih dotacija u poljoprivredi o kojima je pisao, što je priznao i nadležni tužilac.

Predsednik Andrej Kiska odlučio je da privremeno poveri resor unutrašnjih poslova premijeru Peteru Pelegriniju.

Ubistvo mladog novinara i njegove verenice 21. februara Slovaci su doživeli kao direktni udar na slobodu govora, pošto je Kucijak pisao o korupciji, mahinacijama i vezama slovačkih tajkuna i italijanske mafije Ndrnageta s visokim zvaničnicima vladajuće stranke SMER bivšeg premijera Fica, a Kucijakova saznanja dalje obrađuje i objavljuje međunarodni novinarski istražni tim.

U javnosti vlada bojazan da šef policije ostaje na funkciji, iako su ostavke podneli ministri unutrašnjih poslova i Ficova vlada upravo kako bi se afere zataškale.

Svoju zabrinutost za novinare u Slovačkoj izraziće u četvrtak i Evropski parlament koji će, kako saznaje Euractiv.sk, u neobavezujućoj rezoluciji predložiti ono što traže demonstranti na ulicama Bratislave i desetina drugih gradova - da istragu ubistva Kucijaka vodi međunarodni tim, pod komandom Europola i da ima potpuni uvid u dosije istrage.

Evropski parlament osudiće i uvrede koje novinarima, kao što je posebno slučaj u Slovačkoj i Češkoj, upućuju najviši zvaničnici, a zahtevaće od Evropske komisije i država članica da predlože mere zaštite novinara.

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama