
Francuski predsednik Emanuel Makron okupio je u Jelisejskoj palati četiri glavna aktera u libijskoj krizi u nastojanju da organizuje izbore u toj zemlji i izvuče iz haosa sedam godina posle svrgavanja Muamera Gadafija, prenose novinari agencije Frans pres.
Kod Makrona su došli Fajez al Saradž, premijer vlade nacionalnog jedinstva koju priznaju Ujedinjene nacije, maršal Kalifa Haftar glavni čovek na istoku zemlje, Aguila Salah predsednik Predstavničkog doma s sedištem u istočnom libijskom gradu Tobruku i Kaled al Mekri, predsednik gornjeg doma, Državnog saveta, s sedištem u Tripoliju.
Njih je jednog za drugim dočekao šef francuske diplomatije Žan-Iv Le Drian na ulazu u Jelisejsku palatu.
Francuski predsednik je rekao prilikom prijema premijera Fajaza al Saradž da situacija u Libiji nameće donošenje odluka za pomirenje aktera u krizi kroz koju prolazi ta zemlja."Period kroz koji prolazimo nameče odluke", rekao je Makron na početku razgovora s Saradžom pred otvaranje međunarodne konferencije o Libiji.
"Vaša uloga i vaše odgovornosti u koje ste mogli da donesete u svakoj fazi su bili odlučujući", rekao je Makron Saradžu.
U Jelisejskoj palati danas se održava sastanak posvećen Libiji, na kome treba da se dogovori o političkoj mapi puta koja bi doprinela uspostavljanju reda u toj zemlji gde zbog bezzakonja jačaju islamski ekstremisti, širi se trgovina ljudima i nestabilnost u regionu.
Predstavnici oko dvadeset zemalja uključujući suseda Libije, regionalnih i evropskih sila, SAD i međunarodnih organizacija očekuju se danas na tom skupu.
Cilj konferencije koju podržavaju Ujedinjene nacije je da se obezbedi organizovanje parlamentarnih i predsedničkih izbora u Libiji, ukoliko je moguće do kraja 2018. godine.
Iz Makronove kancelarije saopšteno je da su se libijske vođe u načelu dogovorile o neobavezujućem sporazumu.
"Biće izražena kolektivna posvećenost tom scenariju za izlaženje iz krize", rekao je juče jedan zvaničnik iz francuskog predsedništva.
Libija je podeljena između suparničkih vlada na istoku i zapadu, od kojih svaku podržavaju razne paravojne grupe.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare