
Nekoliko desetina hiljada stanovnika Baskije su, držeći se za ruke, napravili 202 kilometra dugačak ljudski lanac nastojeći da na taj način pozovu na održavanje regionalnog glasanja o nezavisnosti.
U španskom ustavu donetom 1978. godine, nakon rušenja režima Franciska Franka navodi se da je zemlja nedeljiva. Poslednji pokušaj održavanja referenduma o otcepljenju Katalonije završio je neuspehom i zakonskim kaznama.
Bivšeg premijera i člana konzervativne Narodne stranke Marijana Rahoja, kojeg su naveliko kritikovali zbog načina na koji se suočio s katalonskom krizom, na vlasti je 1. juna nasledio socijalistički lider Pedro Sančez.
Nakon što je Rahojeva stranka krajem maja osuđena za korupciju, članovi parlamenta izglasali su nepoverenje njegovoj manjinskoj konzervativnoj vladi, što je na vlast dovelo Sančeza.
Novi premijer pozvao je na obnovu pregovora s vođstvom Katalonije.
I dok većina stanovnika Baskije, koja već raspolaže prilično visokim stepenom autonomije i, poput Katalonije ima vlastiti jezik i kulturu, ne podržava zamisao o nezavisnosti, brojni veruju da bi se stanovnicima trebalo omogućiti pravo na glasanje o tome.

Organizaciju protesta formiranjem ljudskog lanca preuzela je baskijska grupa "Gure Esku Dago" (U vlastitim rukama).
Lanac je započeo u San Sebastijanu, a završio pred zgradom baskijskog parlamenta u Gasteizu.
Španska vlada, koju podržava ustavni sud, i dalje smatra da je bilo kakva organizacija izjašnjavanja o regionalnoj nezavisnosti protivzakonita.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare