Japan obeležava 73. godišnjicu napada na Hirošimu

Svet 06. avg 201807:49 > 09:56
JIJI PRESS / AFP

Zvono se oglasilo danas u Hirošimi na početku ceremonije povodom 73. godišnjice atomskog bombardovanja tog grada, prvog takvog napada u istoriji čovečanstva.

Na cermoniji na kojoj je prisustvovalo oko 50.000 ljudi, stanovnika Hirošime i predstavnika 58 zemalja uključujući i američkog ambasadora Vilijama Hagertija, zvaničnici su podsetili na poginule i povređene i uputili pozive da se eliminiše nuklearno oružje.

Nebo je danas bilo vedro kao i 6. avgusta 1945. godine u 8.15 po lokalnom vremenu kada je američki bombarder B-29 „Enola Gej“ sa visine od 9.600 metara bacio bombu nazvanu „Mali dečak“, koja je posle 43 sekunde eksplodirala 600 metara iznad zemlje. Od te eksplozije je tog dana i u nedeljama koje su usledile nastradalo 140.000 osoba.

Gradonačelnik Kazumi Macui je u obraćanju upozorio na porast nacionalizma i tenzija u svetu i pozvao vladu Japana da preduzme veće napore ka tome da svet bude bez nuklearnog oružja.

„Ako čovečanstvo zaboravi istoriju ili prekine da joj se suprotstavlja mogli bi da napravimo još jednu užasnu grešku. Upravo zato treba da nastavimo da govorimo o Hirošimi“, rekao je gradonačelnik Kazumi Macui i dodao da treba da se „nastave napori za eliminisanje nuklearnog oružja“.

On je izrazio žaljenje što se neke zemlje pokazuju otvoreno nacionalističkim i modernizuju svoj nuklearni arsenal ponovo oživljavajući tenzije koje su se smirile posle kraja Drugog svetskog rata.

Nuklearno odvraćanje i „nuklearni kišobrani“ su „sami po sebi nestabilni i izuzetno opasni“ pristupi koji teže da zadrže međunarodni poredak samo izazivanjem straha u rivalskim zemljama, rekao je on i pozvao svetske vođe da pregovorima dođu do ukidanja nuklearnog oružja.

Japanski premijer Šinzo Abe, takođe prisutan na ceremoniji, bio je manje oštar u svom govoru, što je ponovo prikazalo japanske kontradikcije po pitanju nuklearnog oružja.

Japan prošle godine nije potpisao ugovor koji zabranjuje atomsko oružje usvojen u UN, stajući na stranu nuklearnih sila zbog, kako je navedeno, severnokorejske pretnje.

Abe je rekao da se razlike između zemalja s nuklearnim oružjem i onim koje ga nemaju povećavaju ali je obećao da će učiniti više da se ta razlika smanji. Da bi sve strane sarađivale važno je da svi razumeju „realnost i tragediju nuklearnih napada“, rekao je on i ponovio obećanje Japana da će se držati svojih principa pacifizma.

„Poslednjih godina postalo je očigledno da razlike postoje između zemalja oko načina smanjenja nuklarnog oružja. Naša zemlja radi strpljivo na tome da služi kao most između dve strane i da vodi napore međunarodne zajednice“ ka denuklearizaciji, rekao je on.

Tri dana posle bombardovanja Hirošime, SAD su bacile atomsku bombu „Debeli čovek“ na Nagasaki, gde je stradalo oko 74.000 ljudi, posle čega je Japan kapitulirao 15. avgusta.

Rat je zvanično završen dve nedelje kasnije, 2. septembra 1945. godine. U trenutku napada, u Hirošimi je živelo 350.000 ljudi, od čega 40.000 vojnog osoblja. Danas taj grad ima 1,2 miliona stanovnika.

Američki predsednik Barak Obama posetio je Hirošimu u maju 2016. godine, kao prvi predsednik SAD koji je posetio taj memorijalni centar.

Obama je tada odao poštu žrtvama i rukovao se s preživelima napada, ali nije, kao ni njegovi prethodnici, uputio izvinjenje, već je izrazio nadu da će užasi iz Hirošime dovesti do „moralnog buđenja“.

Jedini prethodni američki predsednik koji je razmišljao o odlasku u Hirošimu bio je Džimi Karter 1984. godine, kada već nije bio šef države. Međutim, tada politička klima nije bila povoljna.

Bombarder B-29 „Enola Gej“ je 6. avgusta 1945. u 8.15 po lokalnom vremenu sa visine od 9.600 metara bacio bombu nazvanu „Mali dečak“, koja je posle 43 sekunde eksplodirala na 600 metara iznad zemlje. Procenjuje se da je temperatura u središtu eksplozije dostigla između 3.000 do 4.000 stepeni Celzijusa.

Bomba, teška oko četiri tone, ubila je sve koji su bili u krugu od 500 metara i uništila 90 odsto grada. Oko 45 minuta posle eksplozije počela je da pada „crna kiša“ radioaktivnih čestica. Tri dana posle bombardovanja Hirošime, SAD su bacile atomsku bombu „Debeli čovek“ na Nagasaki, gde je stradalo oko 74.000 ljudi, posle čega je Japan kapitulirao 15. avgusta.

Rat je zvanično završen dve nedelje kasnije, 2. septembra 1945. godine. U trenutku napada, u Hirošimi je živelo 350.000 ljudi, od čega 40.000 vojnog osoblja. Danas taj grad ima 1,2 miliona stanovnika.

Prema nekim procenama, u napadima na Hirošimu i Nagasaki stradalo je više od 220.000 ljudi.

Svake godine u Hirošimu se uputi 10 miliona origamija ždralova, ptica koje u Japanu predstavljaju predstavljaju simbol dugovečnosti i besmrtnosti.