Novim sporazumom o Bregzitu nezadovoljna britanska opozicija, ali i Škotska

Svet 17. okt 201921:12 > 21:20
TANJUG/ AP Photo/Francisco Seco

Evropske vodje su na samitu u Briselu jednoglasno odobrile novi sporazum o Bregzitu koji je ranije danas postignut sa Londonom. Predsednik Evropskog saveta Donald Tusk najavio je da se sada čeka glasanje dva parlamenta - britanskog i evropskog. Glasanje u donjem domu britanskog parlamenta zakazano je za subotu i vrlo je neizvesno.

Evropska unija definitivno ostaje bez jednog člana. Predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker i britanski premijer Boris Džonson potvrdili su da je postignut novi sporazum o izlasku Velike Britanije iz Evropske unije.

POVEZANE VESTI:

„Mislim da ovaj ugovor predstavlja vrlo dobar posao i za EU i za Veliku Britaniju i to je razuman i pravičan ishod koji odražava veliku količinu posla koju su obavile obe strane“, rekao je Boris Džonson, britanski premijer.

„Imamo dogovor i ovaj dogovor znači da nema potrebe za bilo kakvim produženjem rokova. To je fer, uravnotežen sporazum, koji daje sigurnost tamo gde Bregzit preti neizvesnošću. Štiti prava naših građana i štiti mir, ali štiti i stabilnost na irskom ostrvu“, navodi Žan Klod Junker, predsednik Evropske komisije.

Sporazum koji je postignut predviđa uspostavljanje slobodne trgovine bez carina. Predviđeno je da Ujedninjeno kraljevstvo ne bude zemlja Šengena i da ne bude otvorena za slobodno kretanje ljudi. Građani Evropske unije bi, međutim, u kratku posetu Britaniji mogli i bez viza ukoliko to odobri zvanični London.

„Teško je zamisliti sporazum lošiji po Škotsku. Gori je i od predloga Tereze Mej. Ovakav dogovor izvodi Škotsku iz Evropske unije, jedinstvenog tržišta i carinske unije, sve uprkos volji Škota koji su glasali za ostanak u Uniji“, ocenjuje predsednica Škotske nacionalne partije Nikola Sturdžen.

O sporazumu Velike Britanije i Evropske unije treba da se izjasni i britanski parlament najkasnije do 31. oktobra, do kad je rok za Bregzit. Do pozitivne odluke poslanika moglo bi da ne dođe zbog protivljenja irskih unionista i opozicionih laburista. Najavljeno je glasanje za subotu.

„Verujemo da predloženi dogovor vodi Britaniju u smeru deregulisanog društva i rasprodaji nacionalne imovine američkim korporacijama. Kako stvari stoje, mi ne možemo da podržimo taj dogovor i glasaćemo protiv u subotu, a imamo i podršku naših saveznika iz irske partije unionista“, poručio je Džeremi Korbin, vođa opozicionih laburista.

Iz objavljenog teksta sporazuma jasno je da Severna Irska ostaje deo carinske teritorije UK, a da je istovremeno ulazna tačka za carinsku teritoriju EU. Izbegnuta je tvrda granica, što zadovoljava irske katolike, ali ne i irske protestante, politički vezane za London. Oni se osećaju izdano.