Pola sedmice u kupovinu mogu muškarci. Drugu polovinu žene. U Panami se na tako neobičan način bore protiv koronavirusa.
Do pre neki dan Panama se protiv te pošasti borila kao i svi drugi, zatvorila je granice i škole, zabranila strancima da ulaze u zemlju i uvela totalni karantin koju je smeo da se napušta samo dva sata dnevno za odlazak po namirnice.
Sada su uvedene i razlike po polu. Žene mogu u kupovinu ponedeljkom, sredom i petkom. Muškarci utorkom, četvrtkom i subotom. Nedeljom ne može niko.
Transrodne osobe zabrinute su da će zbog toga biti diskriminisane.
„Bojim se policije koja nije obučena i senzibilizovana za tu temu i ne znam kako će se postaviti prema meni“, kaže 25-godišnji ilustrator Ali, transrodni muškarac kojem u ličnoj karti piše da je žena.
„Sto posto sam siguran da će me zaustaviti na ulici i zaključiti da se ne uklapam u kalup. Ne znam hoće li biti agresivni. To me plaši“, rekao je.
Savez novih muškaraca i žena Paname, organizacija koja se zalaže za prava LGBT osoba, kaže da mere izazivaju „strepnju“.
„Još postoje policijsko ophođenje koje se koriste argumentom da je Bog stvorio Adama i Evu“, rekao je predsednik udružemnja Rikardo Beteta. „Šta transrodna osoba može da učini u takvoj situaciji“, upitao je.
Panamske vlasti tvrde da im je jedini cilj kontrola širenja smrtonosnog virusa. „Time spašavamo živote“, izjavio je ministar unutrašnjih poslova Huan Pinto.
Kao i u mnogim drugim latinoameričkim zemljama, Panamci se isprva nisu iskazali u poštovanju uvedenih restrikcija.
„I stoga je najjednostavniji mehanizam za smanjenje broja ljudi bio je da neke dane odredimo za žene, a neke za muškarce“, objasnio je Pinto.
Panama je do subote imala 1.700 zaraženih i 41 umrlog.
Sve informacije o koronavirusu čitajte u našem Blogu uživo i na stranici Koronavirus.