
Evropska komisija predstavila je danas u Briselu kontroverzan plan za zbrinjavanje migranata uvođenjem kvota koje određuju koliko svaka od 28 članica EU mora da primi.
Plan su medijima u Briselu zajednički predstavili prvi potpredsednik EK Frans Timermans i visoka predstavnica za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini.
Najveća usluga koju možemo da učinimo ksenofobima i populistima širom Evrope je da se držimo sistema za prihvat azilanata koji odavno više ne funkcioniše, rekao je Timermans.
Plan o kvotama za izbeglice nastao je nakon što se u proteklih nekoliko nedelja preko 1.700 ljudi, izbeglica iz ratom zahvaćenih područja na Bliskom istoku i Africi, udavilo pokušavajući da se domogne Evrope u pretrpanim brodovima. Dosadašnja pravila, po kojima svu odgovornost za zbrinjavanje izbeglica snosi prva zemlja u koju uđu, dovela su u težak položaj Italiju, Grčku i Maltu, koje su najčešća destinacija migranata.
Sada će, međutim, svaka članica morati da podnese svoj deo tereta, što je u skladu sa temeljnim načelom solidarnosti, ali i međunarodnim konvencijama o azilantima, ukazala je Mogerini.
Prilikom uvođenja kvota vodilo se računa o veličini stanovništva zemlje domaćina, veličini bruto društvenog dohotka, stopi nezaposlenosti i dosadašnjem broju prijavljenih azilanata, rekli su funkcioneri EK. Ovaj plan, međutim, već je izazvao žestoki otpor nekih članica, a naročito Velike Britanije i Mađarske.
Britanci su već saopštili da ne žele da imaju ništa sa planom, jer po njihovom mišljenju podstiče priliv izbeglica i krši suvereno pravo Britanije da sama odlučuje koliko će ih primiti, a mađarski premijer Viktor Orban je izjavio da je sistem kvota lud i opasan.
"Ne možete prolivati krokodilske suze za utopljenim migrantima, a istovremeno ne učiniti ništa da im pomognete", kazao je Timermans u odgovor na kritike.
Da bi plan stupio na snagu, potrebno je da ga odobre sve zemlje članice, a njihovi ministri spoljnih poslova će o tome razgovarati već u ponedeljak, u okviru redovnog zasedanja ministarskog saveta EU.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare