Bečki "Standard": Presuda Dreničkoj grupi najava "oluje"

author
Tanjug
16. jun. 2015. 13:58
>
14:04
Kosovo Dan nezavisnosti zastave
N1 | N1

Presuda u slučaju Dreničke grupe je za pojedine na Kosovu bila kao odjek udara groma, to jest samo najava nastupajuće oluje, ocenjuje bečki dnevnik "Standard", ukazujući na činjenicu da mnogi na Kosovu ne žele da čuju da su pojedini borci OVK izvršili zločine.

List podseća da su Dreničkoj grupi pripadali "uticajni" pripadnici OVK kao što je Sami Ljuštaku, ili Sulejman Seljimi.

Poruka suda u Mitrovici jeste da niko više nije nedodirljiv, kao i da nisu svi borci OVK u sukobu 1999. bili heroji i oslobodioci, već pojedini i zločinci, podvlači "Standard".

"Time što kritikuju da će OVK izgubiti svoju reputaciju, žele da pravdaju svoje zločine", rekao je bečkom dnevniku prištinski analitičar Špend Kursani.

On je smatra da kritičari od toga prave patriotsko pitanje.

Kursani je kritikovao i što Euleks, izuzev ovog slučaja, nije napao stare kriminalne strukture.

"SAD i EU drže te ljude, koji su mladi i koji mogu još dugo ostati na vlasti", kazao je Kursani.

Drenička grupa, podseća list, pominjala se već u izveštaju izvestioca Saveta Evrope Dika Martija u vezi sa švercom cigareta, narkotika, ljudi, prostitucije, pranja novca i monopolizacije većeg dela privrede.

Kursani, s tim u vezi, naglašava da te strukture postoje i dan-danas.

Stranka bivšeg premijera i aktuelnog šefa diplomatije Hašima Tačija, PDK, kontroliše mnoge institucije, naveo je Kursani.

List ukazuje da je u suđenju Dreničkoj grupi jedan svedok pred sudom rekao da je Tači direktno naredio Seljimiju da "ubija ljude", to jest one koji su sarađivali sa Srbijom.

"Standard" navodi da je zvanično OVK 1999, tri meseca posle sukoba, rasformirana, a da u mnogim mestima postoje spomenici toj oružanoj formaciji.

Pojedini bivši kadrovi OVK su pod pritiskom, jer međunarodna zajednica zahteva uspostavljanje suda koji bi trebalo da rasvetli zločine OVK od 1998. do 1999, a radi se o ubistvima, otmicama, ilegalnim hapšenjima i seksualnom nasilju, podseća "Standard" ukazujući da do sada prištinska skupština nije dala svoj pristanak, za šta je potrebna, zbog neophodne izmene Ustava, dvotrećinska većina.

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama