Analiza: Trampova ekstremna vizija za Ameriku dodatni pritisak na Haris

Svet 14. okt 202415:47 2 komentara
Tanjug, AP Photo/Jacquelyn Martin/Andy Manis

Donald Tramp nudi ekstremnu viziju novog mandata u Beloj kući, koja bi mogla potpuno preobraziti Ameriku i uzdrmati svet. Potpredsednica Kamala Haris ima samo tri nedelje da to spreči dok pokušava da povrati momentum u izjednačenoj trci do dana izbora, prenosi CNN.

Republikanski kandidat Donald Tramp pojačava svoju toksičnu antiimigrantsku retoriku, upozoravajući pritom da su „loši geni“ (migranata) invadirali zemlju. Svoj govor je bazirao na pogrešnim tvrdnjama da su haitski migranti ovde legalno jeli kućne ljubimce u Ohaiju, piše CNN.

„Cela zemlja postala izbeglički kamp“ ako Haris pobedi

Na mitingu u Arizoni, Tramp je besmisleno sugerisao da bi, ako Haris bude izabrana, „cela zemlja postala izbeglički kamp“.

U Koloradu je dva dana ranije ponovo obećao da će „pokrenuti najveću deportacionu operaciju u istoriji SAD“, dodajući: „Zatvorićemo granicu. Zaustavićemo invaziju ilegalaca. Branićemo našu teritoriju“.

Ove nedelje, Tramp je pojačao pretnje protiv političkih protivnika, rekavši da bi mogao upotrebiti vojsku protiv „unutrašnjeg neprijatelja“. Na mitingu je ujedno rekao da bi jedna žena koja se protivi njemu trebala „da dobije po nosu“.

PROČITAJTE I:

Tramp je pretio da će zadržati federalnu pomoć za katastrofe Kaliforniji koju vode demokrati, dok ih lažno optužuje da su istu pomoć uskratili republikanskim okruzima pogođenim uraganima. Takođe je kritikovao CBS zbog izveštavanja o Haris u emisiji „60 minuta“, koju je odbio da da.

Njegovi saveznici izražavaju zabrinutost kako će nova administracija postupati prema velikim kompanijama.

U međuvremenu, pojavljuju se novi detalji o Trampovim poklonima stranim tiranima poput Vladimira Putina, nakon što je potvrđeno da je poslao testove na Covid-19 ruskom diktatoru tokom pandemije koju je često potcenjivao, prenosi CNN.

Demokrate strahuju

Istorija sugeriše da Trump ne deluje uvek na osnovu svega što kaže. Međutim, njegovo skorašnje ponašanje ukazuje na to da se njegove pretnje trebaju shvatiti ozbiljno.

A odluka Vrhovnog suda koja predsednicima dodeljuje značajnu imunost sugeriše da postoje mali prepreke za imperijalnu izvršnu vlast.

Trampovo sve ekstremnije ponašanje stvara ogroman pritisak na Haris.

Istovremeno, istaknuti demokratski lideri, uključujući bivše predsednike Bila Klintona i Baraka Obamu, mole birače u ključnim državama, posebno crnce i Latinoamerikance, da ne dopuste Trampov povratak.

Haris je pojačala kritike na Tramp na mitingu u Severnoj Karolini, optuživši ga za nedostatak transparentnosti i izbegavanje drugog debate.

Strahovi među demokratama rastu, jer oduševljenje zbog Harisovog ulaska u trku nije donelo odlučujuću prednost nad Trampom. Istraživanja pokazuju izjednačenu trku, a bojazan je da bi, poput Hilari Klinton, mogla osvojiti popularne glasove, ali ne i Elektorski kolegij.

Šanse za izbore 50-50

Haris se suočava s izazovom da osvoji podršku birača, posebno među crnim muškarcima i Latinoamerikancima. Njene politike o pravima na abortus i pomoći pri kupovini kuća mogu mobilizovati određene birače, ali je ključno da izgradi snažniji razlog za svoju kampanju.

Demokratski strateg Dog Sosnik (Doug Sosnik) smatra da su šanse za izbore 50-50 i da je Haris stala u poslednjih deset dana dok je Tramp stekao prednost.

Njena sposobnost da se nosi s pritiscima i stvori poverenje među onima koji su zabrinuti zbog nje, biće ključna.

Iako Tramp često izbegava direktne sukobe, njegovo neprekidno izlaganje na konzervativnim medijima može stvoriti sliku da je on stabilan izbor, dok Haris mora pronaći način da direktno odgovori na njegove napade i pridobije podršku onih koji ne žele da glasaju za Trampa, ali su zabrinuti zbog nje.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare