Masa ljudi izašla je na ulice Dake da proslavi ostavku i odlazak premijerke Bangladeša Šeik Hasine, a neki su upali u premijersku palatu, navodno pljačkajući i vandalizirajući delove njene bivše rezidencije, navodi BBC.
Podsetimo, premijerka Bangladeša Šeik Hasina podnela je ostavku posle višenedeljnih i smrtonosnih antivladinih protesta i pobegla iz zemlje, čime je okončana njena politička dominacija, nakon više od dve decenije, prenosi BBC.
Hasina (76) pobegla je iz zemlje i navodno je sletela u Indiju u ponedeljak.
Nekoliko sati nakon ostavke Hasine, predsednik Muhamed Šahabudin naredio je oslobađanje bivšeg premijera Kalede Zije i svih studenata pritvorenih tokom nedavnih protesta.
Predsednik Šahabudin rekao je da je predsedavao sastankom vojnih starešina i političkih predstavnika.
Rekao je da će biti formirana privremena vlada, raspisani novi izbori i ukinuti policijski čas.
U Daki su u ponedeljak napadnute i zapaljene policijske i druge vladine zgrade. Demonstranti su pokušali da sruše statuu lidera nezavisnosti šeika Mudžibura Rahmana, oca Hasine.
#related-news_1
Po gradu su raspoređene jedinice vojske i policije. Usluga mobilne telefonije je navodno bila prekinuta nekoliko sati pre nego što je ponovo uspostavljena.
U ponedeljak su viđeni demonstranti kako iznose nameštaj iz premijerske rezidencije.
U ponedeljak je prijavljeno da je ubijeno na desetine, iako je precizna brojka i dalje nepoznata. Novinska agencija AFP javila je da je poginulo 66 ljudi, iako je lokalni list Daka tribjun rekao da je ubijeno čak 135 osoba.
Odlazak Hasine ostavlja vakuum u bangladeškoj politici, koju je dugo karakterisalo rivalstvo između njene Avami lige i Bangladeške nacionalističke partije.
Zemlja je doživela nekoliko vojnih udara, poslednji 2007. godine.
SAD su pohvalile vojsku zbog njene „uzdržanosti“ i rekle da bi trebalo formirati privremenu vladu. EU je pozvala na „urednu i mirnu tranziciju“ ka demokratski izabranoj vladi.
Nije bilo zvanične reakcije susedne i regionalne sile Indije.
Debaprija Batačarja, viši ekonomista iz Centra za politički dijalog u Daki, rekao je za BBC da su, iako je ostavka na ulicama naišla na „euforiju“, eskalirali napadi na hinduističku manjinu, što će predstavljati neposredan izazov za nove vlasti.
„Postoji osećaj da je Indija u potpunosti podržala vladu Šeika Hasine. Demonstranti ne prave razliku između Indije i hinduističkih građana Bangladeša, što je već dovelo do napada na hramove i ljude. Sada postoji vakuum vlasti, nema ko da sprovodi red i zakon. Nova vlada će morati da zaštiti verske manjine“, rekao je.
Saveznici Hasine rekli su da se ona neće vratiti u politički život zemlje. Bivša premijerka je na funkciji provela ukupno 20 godina, prvi put je došla na vlast 1996. godine.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi ko će ostaviti komentar!