
Gvatemalka, koja se nedavno porodila u bolnici u Arizoni, brzo je prebačena u pritvor Imigracione i carinske službe SAD (ICE). Pošto je puštena u subotu, suočava se sa postupkom deportacije.
Žena, koju su advokati identifikovali samo po imenu Erika, lutala je sama arizonskom pustinjom dva dana, dok je bila u osmom mesecu trudnoće, pre nego što su je u ponedeljak zadržali agenti američke Carinske i granične službe (CBP), rekao je njen advokat Luis Kampos za CNN.
Prešla je iz Meksika u Sjedinjene Države van zvaničnih graničnih prelaza, u blizini Tres Belotas ranča, oko 120 kilometara jugozapadno od Tusona.
Erika se porodila u Medicinskom centru Tuson u sredu uveče, dva dana nakon što je uhapšena, a federalni agenti su čuvali njenu bolničku sobu.
Stroža imigraciona politika
Predsednik Donald Tramp je po stupanju na dužnost u januaru pokrenuo niz oštrih imigracionih politika, uključujući ubrzane deportacije, ciljane na strane studente, radnike bez dokumenata i onih koji nezakonito prelaze južnu granicu.
Njegova administracija je ukinula raniju praksu koja je zabranjivala imigracionim agentima da hapse ljude na „osetljivim mestima” poput crkava, škola i bolnica, a u nekim slučajevima majke su deportovane zajedno sa svojom decom koja su američki državljani.
Povrede prava i osporena procedura
Kampos je rekao da nekoliko dana nije mogao da kontaktira Eriku, kao i da mu je zabranjen pristup bolnici, što smatra kršenjem njenog prava na pravnog zastupnika prema Petom amandmanu. Takođe mu nije bilo dozvoljeno da dobije njen potpis na formularu G-28, kojim se obaveštavaju imigracione vlasti o angažovanju advokata.
„Nije ispoštovan pravni postupak”, izjavio je Kampos.
Eriki je prvobitno pretila ubrzana deportacija, ali je u petak dobila poziv za imigracioni sud, što joj omogućava da se brani pred sudijom.
Kampos kaže da je pritisak lokalne zajednice igrao ključnu ulogu. „Promenili su stav jer su bili pod pritiskom“, rekao je, dodajući da će se uskoro sastati sa Erikom, koja je sada na slobodi u Feniksu.
Zvanične izjave
Portparol CBP-a potvrdio je da je Erika ilegalno prešla granicu, i naveo da nije imala zakonsko pravo na advokata dok nije dobila poziv za sud. Nakon toga, omogućeno joj je da razgovara sa svojim advokatom.
„Agenti su u svakom trenutku poštovali zakon i CBP procedure“, dodao je portparol. „Niko nije bio uskraćen za svoja prava.“
Bolnica u Tusonu odbila je da komentariše slučaj, pozivajući se na zakone o privatnosti pacijenata. Guvernerka Arizone, Kejti Hobbs, putem izjave je poručila:
„Dok podržava bezbednost granice, guvernerka Hobbs je jasno izrazila protivljenje nehumanim praksama sprovođenja imigracionih zakona.“
Majka i beba ostaju zajedno – ali Erika i dalje u neizvesnosti
CBP je naveo da je Erika u subotu ujutru prebačena u pritvor ICE-a, ali da je njeno novorođenče ostalo sa njom.
Kampos je izjavio da je danima čekao informaciju da li će biti puštena, sve dok ga nije pozvala i potvrdila da su ona i beba dobro. „Ništa od ovoga ne bi se dogodilo da je od početka sve bilo urađeno humano“, rekao je Kampos.
On navodi da Erika u SAD traži azil, jer se plaši nasilja u Gvatemali. Tamošnje vlasti nisu mogle ili nisu htele da joj pomognu, pa je bila prinuđena da pobegne iz zemlje.
Sledeći korak je intervju o osnovanosti straha, u kojem će moći da iznese dokaze i svedočenja o svom slučaju pred imigracionim sudijom.
"To nije pravi izbor" – dilema oko deteta
Zvaničnici kažu da je na roditeljima da odluče da li žele da budu deportovani sa svojom decom ili da deca budu poverena nekome koga roditelj imenuje.
„Roditeljima se postavlja izbor: žele li da budu deportovani sa svojom decom, ili da deca budu poverena drugima. Ministarstvo unutrašnje bezbednosti ozbiljno shvata svoju odgovornost da zaštiti decu“, navodi CBP.
Ali Kampos tvrdi da to nije pravi izbor, jer Erika nema porodicu ni prijatelje u SAD, a povratak u Gvatemalu bi izložio njeno američko dete opasnosti.
„S obzirom na nasilje koje ju je tamo primoralo da pobegne, to bi značilo da izlažemo američko novorođenče istoj opasnosti“, upozorio je Kampos.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare