Bivši diplomata: Izrael i ranije koristio eksplozije u telefonima za ubistva, nakon izbora moguće nasilje zbog Trampa

Svet 20. sep 202408:02 17 komentara

Bivši američki diplomata Tomas Kantrimen rekao je da bi trenutni sukob na Bliskom istoku mogao da preraste u opšti rat, kao i da je Izrael, govoreći o eksploziji pejdžera i voki - tokija, rekao da je ova zemlja ranije koristila eksplozije u telefonima da ubije pojednica, ali da ovaku veliku akciju nije video do sada. Komentarišući debatu Haris i Trampa i njihovu spoljnu politiku, navodi da Tramp podržava diktatore i daje Netanjahuu da radi šta hoće, dok Haris pokazuje simpatije prema narodu Palestine.

„To je zatrašujuće i treba da se razmišlja o tome šta nosite u džepu i odakle potiče. Zabrinjavajuće je, jer je region na ivici između sadašnjeg nivoa sukoba i nivoa opšteg rata, uključujući i rat Izraela i Hezbolaha u Libanu. Brine me što Izrael ima drugačiji pogled na rizik od tog rata, uključujući SAD. Opšti rat u regionu nije ni u čijem interesu u ovom trenutku. Ja vidim kako Izrael pravi te male taktičke korake protiv Hamasa i Hezbolaha, ali ne vidim da izraelska vlada ima strateški pristup da reši probleme sa susedima“, rekao je bivši diplomata za N1, govoreći o eksploziji pejdžera.

Kantrimen dodaje i da do sada nije video da se nešto slično desilo.

„Izrael je ranije koristio eksplozive, koji su bili u mobilnim telefonima da ubiju pojednica, ali da koriste hiljade u isto vreme, to je nezabeleženo, koliko znam. Mislim da nije prvi put da izraelska tajna služba postupa bez da obavesti američke kolege“, dodaje on.

Na pitanje N1 kako vidi spoljnu politiku Haris i Trampa u debati, u odnosu prema Izraelu, Palestini i Rusiji, kaže da u širem kontekstu postoji velika razlika između njih.

„U širem kontekstu možete videti razliku između Trampa, koji podržava diktatore širom sveta i želi da ih imitira… Haris namerava da se opre ruskoj agresiji u Ukrajini i ima određene simpatije za palestinski narod. To sa republikanske strane ne postoji. Republikanci u Kongresu i Beloj kući su dali zeleno svetlo Netanjahuu da radi šta hoće. Druga stvar koja me brine, moj poslednji posao u diplomatiji bio je u domenu nuklearnog naoružanja. Američki predsednik ima jedino ovlašćenje da lansira nuklearno oružje. Niko ne može da ga zaustavi. Zato ljudi moraju da razmišljaju o karakteru osobe koju žele u Beloj kući“, objašnjava naš sagovornik.

Govoreći o tome ko je pobedio u debati, kaže da je to sigurno Haris.

„Haris je pobedila. Dobro je utrenirana. Nije gubila pribranost i nije se ljutila… Debata, međutim, ne znači ništa dok se ne dođe do izbora. Pravo značenje debate je da je povećala već veliki entuzijazam koja kampanja Haris ima – rekordan broj volontera, malih donacija od običnih ljudi… Taj entuzijazam se ne može izmeriti u istraživanjima javnog mnjenja. Videćemo efekat na dan izbora“, kazao je Kantrimen.

„Raste broj registrovanih birača žena – to je dobro za Haris“

Kritikovao je i američke medije jer su previše fokusirani na „kolebljive države“, kojih ima sedam, jer „na taj način pasivno obeshrabruju birače preostalih 43 država da izađu na birališta. Tih sedam su najvažnije za predsedničke izbore, ali svaki glasač je bitan“.

Bivši američki diplomata za N1 navodi da broj registrovanih birača raste, a pre svega žena, što je dobro za Haris.

„Brojevi su veliki. U Pensilvaniji broj novoregistrovanih birača se dešava duplo većom učestalošću nego za prošle izbore. Većina tih koji se registruju su žene. Pošto veliki deo Trampove kampanje je da smanji prava žena, činjenica da se registruje više žena od muškaraca je dobar znak za Kamalu Haris… Svaki američki građanin koji živi izvan SAD može da dobije glasački listić i ode na sajt www.vote.org“, ističe on.

Na pitanje N1 šta može da se očekuje nakon izbora kaže: „Možemo da očekujemo da izbori možda neće biti odlučeni baš na dan izbora, tj. dan posle izbora. Može i da se glasa poštom. Ti glasački listići preko pošte se broje tek uveče, na dan izbora. Ako imamo ponavljanje, tesan rezultat, rezultat možda neće biti poznat istog dana. Ukoliko pobedi Haris, treba da nas zabrine mogućnost nasilja, pošto Tramp koristi jezik nasilja. Ali, imam poverenje da će pravna država, sistem sudova, sprečiti da se ponovi nasilje od 6. janunara 2021.“.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare