Britanski parlamentarci su u petak dali zeleno svetlo zakonu o dobrovoljnoj eutanaziji, ali nekoliko evropskih zemalja već dozvoljava smrtno bolesnim ljudima da okončaju svoje živote.
Holandija je 2002. godine postala prva zemlja u svetu koja je legalizovala aktivnu eutanaziju, odnosno aktivno učešće lekara u bezbolnom prekidu života pacijenta koji boluje od neizlečive bolesti.
Takođe je legalizovano asistirano samoubistvo i pacijenti mogu da dobiju medicinsku pomoć da dobrovoljno okončaju svoje živote.
Prema tamošnjem zakonu, pacijent mora da trpi „nepodnošljive patnje bez izgleda na poboljšanje“ i mora da zahteva da umre na način koji je „dobrovoljan, dobro promišljen i sa punim uverenjem“.
Holandija je 2012. godine proširila zakon kako bi dozvolila eutanaziju za teško obolele 12-godišnjake i starije, pod uslovom da imaju saglasnost roditelja, a 2020. za pacijente sa uznapredovalom demencijom ako su zatražili proceduru dok se još uvek mogu računati.
Godine 2023, nakon nekoliko godina debate, holandska vlada je takođe odobrila eutanaziju za decu mlađu od 12 godina i dozvolila smrt iz saosećanja prema mlađim maloletnicima koji pate „nepodnošljivo i bez nade“.
Belgija, Luksemburg, Španija, Portugal
Belgija je bila druga zemlja koja je usvojila eutanaziju i asistirala u samoubistvu 2002. godine sa sličnim uslovima kao u Holandiji.
Proširio je zakonodavstvo 2014. i dozvolio smrtno bolesnoj deci svih uzrasta da takođe zatraže postupak uz saglasnost roditelja.
Luksemburg je dekriminalizovao eutanaziju i pomogao umiranju 2009.
Španija je 2021. dozvolila eutanaziju i medicinski potpomognuto samoubistvo za osobe sa teškim i neizlečivim bolestima, a zatim Portugalija 2023. godine, ali tamo zakon još nije stupio na snagu.
Švajcarska
Švajcarska ne dozvoljava eutanaziju, ali je decenijama dozvoljavala asistirano samoubistvo, što je čini zemljom odredišta za pacijente širom Evrope koji traže pomoć da okončaju svoju patnju.
Porast takozvanog „samoubilačkog turizma“ doveo je do mnogih dubokih refleksija u zemlji, ali su vlasti 2011. odbile da ograniče tu praksu.
Susedna Austrija, pretežno katolička zemlja, takođe je legalizovala asistirano samoubistvo 2022. godine nakon što je ustavni sud odlučio da zabrana krši osnovna prava njenih građana.
U Italiji, gde je potpomognuto samoubistvo nezakonito, ustavni sud je dozvolio izuzetak 2019.
Sud je presudio da ne treba uvek biti kažnjivo pomaganje nekome sa „nepodnošljivom“ fizičkom ili psihičkom patnjom da izvrši samoubistvo.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare