Epilog susreta Putina i Sija – Kina se postavlja kao medijator, gde je tu Rusija

Svet 23. mar 202310:31 28 komentara

Poseta predsednika Kine Si Đinpinga Moskvi desila se tri dana nakon što je međunarodni krivični sud u Hagu podigao optužnicu protiv Vladimira Putina. Prvi čovek Kine je istu najavljivao kao "putovanje prijateljstva, saradnje i mira", sa naglaskom da neće biti usmerena protiv trećih država. Epilog trodnevnih razgovora je ipak nešto drugačiji - optužbe usmerene ka Sjedinjenim Američkim Državama i etiketa da "podrivaju svetsku bezbednost".

Novinar Nenad Šebek smatra da SAD i Zapad već više godina guraju Moskvu ka Pekingu i „do te mere stvaraju animozitet prema Rusiji da ona nema kome da se okrene sem Kine“.

„U nekoj malo daljoj budućnosti nije nelogično da Peking kaže mogli bismo da se proširimo malo prema severu ili severozapadu, a Putin nema izbora, hvataj prijatelja. Ko dolazi da poseti Putina sem Sija, sve enrgente koje Rusija ne može da izvozi na Zapad prebacuje u Kinu, koja je i značajno mesto za izvoz. Dokle god traje rat, Kina će Rusiji biti daleko potrebnija nego Rusija Kini. Evropa ima razloga da bude nervozna, bojim se da je moja Evropa izgubila samostalnost u odlučivanju,. Posebno kad je u pitanju spoljna politika, gde uglavnom prati, a ne vodi. Nadao sam se da će biti zvezda vodilja u svemu“, rekao je Šebek.

POVEZANE VESTI:

Programski koordinator u Beogradskom fondu za političku izuzetnost Stefan Vladisavljev smatra da se Kina pozicionirala kao neko ko kreira narativ.

„Kina kroz propagandnu mašineriju već duže vreme priča kako ne želi hladnoratovske promene, ali s druge strane poručuje da ono što SAD rade nije prihvatljivo. Da ne možete da imate policajca koji ide na Bliski istok, širi demokratiju“, rekao je Vladisavljev.

Kada je reč o vojnoj saradnji, Šebek je naveo da su Si i Putin „sklopili nešto“.

„Postoji formulacija kako su opisali produbljivanje vojne saradnje – da prodube uzajamno vojno poverenje, prevedite mi to sa diplomatskog govora. Iz SAD nedeljama stižu upozorenja Kini – nemojte se mešati. Kina jeste velesila, takva velika sila ne voli kad im se tako nešto kaže. Ne žele ni konfrontaciju sa SAD koje su zapretile sankcijama. Kina igra balansirajuću ulogu, pomaže Rusiji tako što kupuje energente, izvozi, cilj joj je da pomofne Rusiji. Iz mnogo razloga i Kini rat odgovara. Oni trpe određenu štetu, ali odgovara im da ogromni sused na severu bude slabiji partner. Slabljenje Rusije Kini daje ekonomsku prednost. Kini odgovara što su se vojni resursi na Zapadu smanjili zbog enormnog davanja Ukrajini. Nadam se da će Kina biti strpljiva i da će sačekati da joj Tajvan padne u krilo“, rekao je Šebek.

U pogledu rata u Ukrajini, Vladisavljev kaže da je Kina neutralnija nego Zapad, jer je Zapad uzeo aktivnu ulogu kroz slanje oružja. Postavlja pitanje – zašto Kina želi da se pozicionira kao neutralna.

„Kina je najmoćnija zemlja koja ima otvorene kanale komunikacije sa Rusijoim i Ukrajinom. Pre rata Ukrajina je u Kini imala najvećeg partnera, slično kao kod nas, infrastruktura se gradi od kineksih kredita. Čak i pored toga što Kina nije zauzela jasan stav prema Rusiji, pogledajte izjave Zelenskog. Mirovni predlog Kine je verovatno jedini koji bi mogao da se nađe za oba stola. Ako se to ne desi, verovatno se neće desti zbog Zapada. Zapad i SAD neće dozoliti da se Peking pozicionira kao medijator, neće dozvoliti Ukrajini da sedne za sto nakon što su toliko ulagali u odbranu Ukrajine, u očima Zapada Ukrajina mora da izađe iz rata kao pobednik“, smatra Vladisavljev.

Sa aspekta mirovnog sporazuma, kaže Šebek, na osnovu poteza Zapada može da se pomisli da ne žele mir, nego rat do istrebljenja.

„Stav Zapada je da Rusija ne može da bude pobednik, vi ne možete da porazite zemlju koja ima toliko nuklearnog naoružanja kao što ima Rusija. Ako Putin oseti da je Rusija priterana uza zid, to je neki trenutak kada je verujem da će svet biti na ivici nuklearne katastrofe“, poručuje Šebek.

Vladisavljev dodaje da je u toku marketinška kampanja Sija.

„Ja sam tu, iskoristite me kao nekog da sukob deeskalira. Ako Putin reši da iskoristi nuklearno naoružanje, Si bi voleo da se to ne desi, ali teško da će moći da ga spreči koliko god bili dobri partneri. Mislim da ovaj sukob nema jasan kraj i da bi trebalo ići u pravcu traženja zajedničkih tačaka i medijatora“, kaže Vladisavljev.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare