Eskalacija sukoba i haos na granici Poljske i Belorusije, stiglo vojno pojačanje

Svet 10. nov 202119:52 > 20:13 18 komentara

Na granici između Poljske i Belorusije, u regionu Grodno - eskalacija sukoba i haos. Dve velike grupe migranata probile su žičanu ogradu na granici, nekoliko desetina ljudi prešlo je granicu, na koju su Poljaci poslali i dodatna pojačanja.

U video materijalu, koji je objavila poljska policija, čuju se pucnji upozorenja, ispaljeni u pokušaju da se migranti iz Azije i sa Bliskog Istoka spreče u pokušaju ulaska u EU. Objavljeno je da je u poslednja 24 sata sprečen ulazak u Poljsku 559 ilegalnih migranata.

Povezane vesti

„Svi ovi pokušaji su osujećeni. Izdali smo 48 naredbi za vraćanje u Belorusiju. Priveli smo devet stranaca – pet Libanaca, tri Iračana, jednog državljanina Sirije. Oni će podneti zahtev za međunarodnu zaštitu u Poljskoj“, kazala je Katražina Zdanovic, portparolka poljske Granične garde.

Humanitarni radnici žale se da zbog vanrednog stanja u Poljskoj nisu u mogućnosti da uđu u pogođeno područje. Poljska sprečava i ulazak novinara u graničnu zonu.

„Neki migranti su u Poljskoj već 15 dana. Granična služba ih je saslušavala već osam puta, ali nisu mogli da podnesu zahtev za azil, iako su ga tražili. Žene sa malom decom su po hladnoći proturali kroz žicu, nekad Poljaci, a nekad Belorusi“, rekla je Zlonkijević.

Beloruske vlasti su objavile snimak ranjenih migranata iz kampa koji se nalazi na granici dve države.

Evropska unija optužila je Minsk da pomaže migrantima da dođu do spoljnih granica Unije u Poljskoj, Litvaniji i Letoniji u znak osvete za zapadne sankcije uvedene Belorusiji zbog političke represije nad opozicijom.

„Suočeni smo s brutalnim, hibridnim napadom na granice EU-a. Belorusija jača nevolje migranata na ciničan i šokantan način“, rekao je Šarl Mišel, predsednik Evropskog saveta.

Malobrojni migranti koji su uspeli da ostanu u Poljskoj svedoče o brutalnosti obe strane.

„Beloruska policija nas je uhvatila, bacila na kolena. Vojnik me je šutnuo u lice. Onda su nas doveli do granice, isekli žicu i gurnuli nas u Poljsku“, tvrdi jedan od migranata.

Na Beloruskoj strani granice po zimi, bez hrane i smeštaja, boravi hiljade izbeglica. Belorusija poriče da ima ulogu u njihovom prebacvivanju na teritoriju EU, ali opominje da bi i slučaju intervencije na njihovoj teritoriji u konflikt bila uvučena i Rusija, čiji avioni već patroliraju iznad kritične zone.

„Takozvani Mlado-evropljani kroz EU i NATO podstiču konfrontaciju sa Belorusijom i Rusijom. Zaista se nadam da će odgovorni Evropljani dići glas i da neće dozvoliti da budu uvočeni u opasnu spiralu nasilja“, istakao je Sergej Lavrov, ruski šef diplomatije.

Varšava za sada odbija pomoć koju joj nudi Brisel, gde su spremni da pošalju Fronteksove graničare. Vlada premijera Moravjeckog, koja inače nije miljenik Unije, tvrdi da krizu može da reši sama.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare