
Trampova administracija je u ponedeljak pozdravila 59 belih Južnoafrikanaca kojima je dodelila status izbeglice u SAD, smatrajući ih žrtvama rasne diskriminacije.
Američki predsednik Donald Tramp je blokirao prijem novih izbeglica iz ostatka sveta, ali je u februaru ponudio da preseli Afrikanere, potomke uglavnom holandskih doseljenika, rekavši da se suočavaju sa diskriminacijom, prenosi Rojters.
Upitan u ponedeljak zašto se belim Južnoafrikancima daje prednost u odnosu na žrtve gladi i rata u drugim delovima Afrike, Tramp je, bez pružanja dokaza, rekao da Afrikanere ubijaju.

„To je genocid koji se dešava“, rekao je Tramp novinarima u Beloj kući.
On nije favorizovao Afrikanere zato što su beli, rekao je Tramp, dodajući da njihova rasa "ne pravi nikakvu razliku“.

Južna Afrika tvrdi da nema dokaza o progonu i da tvrdnje o „genocidu nad belim stanovništvo“ u zemlji, koje je ponovio Trampov beli saveznik rođen u Južnoj Africi, Ilon Mask, nisu potkrepljene dokazima.
Episkopalna crkva je u ponedeljak objavila da više neće sarađivati sa saveznom vladom po pitanju izbeglica, nakon što je zamoljena da pomogne u naseljavanju Afrikanera.
„Bilo je bolno gledati kako jedna grupa izbeglica, odabrana na veoma neobičan način, dobija povlašćeni tretman u odnosu na mnoge druge koji godinama čekaju u izbegličkim kampovima ili opasnim uslovima“, napisao je predsedavajući biskup Šon Rou u pismu sledbenicima crkve.
Američka senatorka Džin Šahin, najstarija demokratkinja u Odboru za spoljne odnose Senata, nazvala je ovaj potez „zbunjujućim“.
„Odluka ove administracije da jednu grupu na prvo mesto je očigledno politički motivisana i pokušaj da se prepiše istorija“, rekla je u saopštenju u ponedeljak.
Zamenik američkog državnog sekretara Kristofer Landau pozdravio je prvih 59 Afrikanera koji su u Vašington.

Uporedio je njihovo putovanje sa putovanjem svog oca, Jevrejina iz Austrije koji je pobegao iz Evrope 1930-ih, prvo u Južnu Ameriku, a zatim u Sjedinjene Države.
Landau nije ponovio Trampove tvrdnje o ubistvima, ali je rekao da su mnogi Južnoafrikanci bili poljoprivredne porodice koje su generacijama obrađivale zemlju, ali se sada suočavaju sa pretnjom da će ta zemlja biti eksproprisana, kao i sa pretnjama nasiljem.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare