U jesen 2019. objavljena je vest o spektakularnoj pljački u Drezdenu. Iz jednog od najuglednijih muzeja Nemačke ukradeni su umetnički predmeti vredni više od 113 miliona evra. Većina njih je sada ponovo na svom mestu.
Bila je to jedna od najspektakularnijih krađa umetnina u Nemačkoj: pre nepunih pet godina lopovi su iz muzeja Zeleni svod u Kraljevskom dvorcu u Drezdenu ukrali nakit neprocenjive vrednosti. Nakon suđenja pripadnicima berlinskog porodičnog klana Remo, pet članova bande je pravosnažno osuđeno, dok jedan osumnjičeni još uvek nije uhvaćen, piše DW.
Veći deo nakita je sada ponovo na svom mestu u muzejskoj Sobi sa draguljima. Od ove srede 14. avgusta 2024. godine, posetioci će konačno moći ponovo da vide te dragocenosti; muzej će čak produžiti radno vreme jer se očekuje veliki priliv posetilaca.
Nakit će biti prikazan u nerestauriranom stanju – onako kako je izgledao kada su ga lopovi vratili u decembru 2022. godine. Direktorka Državnih umetničkih zbirki Drezdena, Marion Akerman, raduje se što izložba ukradenih predmeta može da pruži publici „mogućnost da ih lično vide“.
Premijer Saksonije Mihael Krečmer izrazio je tim povodom svoje oduševljenje i zahvalnost tokom prezentacije za medije, održane dan pre ponovnog otvaranja muzeja za javnost.
Pod svetlom u vitrinama, nakit sija kao da nikada nije bio ukraden. Samo pri pažljivom posmatranju mogu se uočiti oštećenja. „Trenutno verujemo da svi predmeti mogu da se restauriraju“, rekla je Marion Akerman. Međutim, to će biti moguće tek kada se istraga potpuno završi – jer još uvek nisu razjašnjene sve okolnosti pljačke, a nakit se smatra dokaznim materijalom u tekućem postupku.
Drska provala
Da podsetimo: 25. novembra 2019, pljačkaši su pokvarili ulično osvetljenje ispred Drezdenskog kraljevskog dvorca, uklonili deo rešetke na prozoru Zelenog svoda i hidrauličnim alatom otvorili prozor. Dva počinioca su ušla, prošla kroz dve izložbene sale i stigla do Sobe sa draguljima. Aktivirali su nekoliko alarma, ali ih to nije sprečilo da teškim sekirama razbiju vitrine sa draguljima.
Lopovi su pokupili sve što im je došlo pod ruku i nestali neposredno pred dolazak policije. Ukrali su 21 jedinstveni istorijski komad nakita sa ukupno 4300 dijamanata čija je vrednost bila veća od 113 miliona evra.
To je bio blago Avgusta Jakog, kneza Saksonije i kralja Poljske, koji je nosio nadimak „Sunčani kralj Saksonije“. Vladao je od 1694. do 1733. godine i ušao u istoriju kao kralj koji je voleo luksuz, raskoš i žene. Grad Drezden njemu duguje svoju baroknu raskoš na obali Labe.
Nema sumnje da je vladar voleo da se kiti najvrednijim komadima nakita. Među njima su bili mač ukrašen dijamantima, orden za grudi i jedna epoleta u koju je ugrađen jedan od najvećih dijamanata u Nemačkoj, tzv. „Saksonski beli“, sa težinom od skoro 50 karata.
Pljačka stoleća
Provala je brzo proglašena „pljačku veka“; o njoj je izveštavao čitav svet. Nemačka je tada izgubila jedno od svojih najvrednijih kulturnih blaga.
Stručnjaci smatraju da je pljačku naručio neki bogati kolekcionar umetnina. Takođe se veruje da je mnoge komade trebalo rastaviti, a dijamante ponovo obraditi – jer takvi dragulji se ne mogu prodati na slobodnom tržištu.
U međuvremenu, istraga je pokazala da su glavni osumnjičeni u Berlinu. Radilo se o porodičnom klanu Remo koji je policija već duže vreme pratila, jer su članovi te porodice bili na korak od toga da budu osuđeni za drugu spektakularnu umetničku krađu. Naime, oni su osumnjičeni da su u martu 2017. godine iz berlinskog muzeja Bode ukrali zlatnik težak 100 kilograma. Na isti drzak i hladnokrvan način.
Neki predmeti nisu nađeni
Nešto manje od godinu dana nakon provale u Zeleni svod, usledila su prva hapšenja. Šestorica osumnjičenih su se našla pred sudom u Drezdenu; suđenje je počelo 28. januara 2021. godine i trajalo je više od dve godine.
Odbrana i tužilaštvo su na kraju sklopili dil i u decembru 2022. godine neki od ukradenih predmeta su nađeni. Muzejska restauratorka je rekla da su neki istorijski predmeti bili znatno oštećeni: neki su imali polomljene uglove, bilo je deformacija i oštećenja prouzrokovanih vlagom – zbog nepravilnog skladištenja ili pokušaja čišćenja.
Zeleni svod je još pre toga bio ponovo otvoren za javnost. U sredini Sobe sa draguljima nalazila se uništena vitrina. Posetioci su mogli da vide preostale sitne predmete koje lopovi nisu uspeli da uzmu: dugmad, kopče, ogrlice od bisera.
Sada su praznine u vitrini uglavnom popunjene. Ipak, tri posebno vredna predmeta sa velikim draguljima, uključujući epoletu sa „Saksonskim belim“, još nisu nađeni. Marion Akerman se nada da će i ti komadi nakita jednog dana biti vraćeni i ponovo izloženi na starom mestu.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare