Gardijan: Najbogatiji jedan odsto čovečanstva odgovoran za veće količine ugljen-dioksida nego 66 odsto siromašnih

author author
FoNet , Guardian
20. nov. 2023. 14:01
Zagađenje vazduha
Shutterstock/aappp | Shutterstock/aappp

Najbogatijih jedan odsto čovečanstva odgovorni su za količine emisije ugljen-dioksida koje su veće nego što ih proizvodi 66 odsto najsiromašnijih, što ima strašne posledice po ranjive zajednice i globalne napore da se izbori sa klimatskom krizom, navodi se u studiji koju prenosi Gardijan.

Najsveobuhvatnija studija globalne klimatske nejednakosti pokazuje da je ta elitna grupa, koju čini 77 miliona ljudi, uključujući milijardere, milionere i one koji imaju platu veću od 140.000 američkih dolara, odnosno 112.500 funti godišnje, čini 16 odsto svih emisija CO2 u 2019. godini, što je dovoljno da izazove više od milion "viška smrti" zbog vrućine.

Proteklih šest meseci, Gardijan je sarađivao sa Oksfamom, Stokholmskim institutom za životnu sredinu i drugim stručnjacima na ekskluzivnoj studiji "Velike ugljenične podele".

Studija istražuje uzroke i posledice nejednakosti emisija ugljenika i nesrazmernog uticaja superbogatih pojedinaca, koji su nazvani "elitom zagađivača", a tema "klimatske pravda" biće visoko na agendi klimatskog samita UN Cop28 u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
Izveštaj Oksfama pokazuje da, iako jedan odsto najbogatijih ima tendenciju da žive "klimatizovanim životom", njihove emisije u iznosu 5,9 milijardi tona CO2 u 2019. godini su odgovorne za ogromnu patnju.

Koristeći formulu "troška smrtnosti", koju, između ostalih, koristi i Američka agencija za zaštitu životne sredine, od 226 viška smrtnih slučajeva širom sveta na svaki milion tona ugljenika, izveštaj daje procene da bi emisije od samo jedan odsto bile dovoljne da izazovu toplotu i sa tim povezane smrti 1,3 miliona ljudi u narednim decenijama.

Tokom perioda od 1990. godine do 2019. godine, akumulirane emisije od jedan odsto bile su ekvivalentne šteti prošlogodišnjih žetvi kukuruza u EU, američke pšenice, bangladeškog pirinča i kineske soje.

Studija pokazuje da bi trebalo 1.500 godina nekome iz "donjih" 99 odsto da proizvede gasova staklene bašte koliko najbogatiji milijarderi učine za godinu dana, dodaje Gardijan.

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama