Oglas

Indijanska plemena tužila vladu SAD zbog zlostavljanja u indijanskim internatima

author
Tanjug
23. maj. 2025. 22:59
indijanci
Tanjug/AP Photo/Ivan Valencia

Nekoliko indijanskih plemena podnelo je danas kolektivnu tužbu protiv sistema indijanskih internata američke vlade, koji je decenijama razdvajao porodice i lišavao autohtonu decu njihovog jezika i kulture.

Oglas

U tužbi se tvrdi da je savezna vlada koristeći novac izdvojen za plemena, upućivala domorodačku decu u škole gde su ih tukli, zlostavljali i prisiljavali na asimilaciju.

Napominje se da preživeli iz tih škola i njihovi naslednici nikada nisu dobili nadoknadu za "nepopravljive povrede" koje su pretrpeli i zahtevaju od vlade da "položi račun o tome kako je novac potrošen", prenosi Njujork tajms.

"Umesto da ispune ono što je obećano i što je bila zakonska obaveza, Sjedinjene Američke Države su nasilno odvajale decu starosedelaca od roditelja i sistematski nastojale da izbrišu njihov kulturni identitet, ubijajući, mučeći, izgladnjujući i seksualno zlostavljajući mnoge u tom procesu", navodi se u tužbi.

Oglas

Tužbu, protiv Ministarstva unutrašnjih poslova, njegovog Biroa za indijanska pitanja, Biroa za indijansko obrazovanje i njegovog sadašnjeg vođe, ministra unutrašnjih poslova Daga Burguma, podnelo je pleme Vošo iz Nevade i Kalifornije, kao i plemena Vičita i pridružena plemena Oklahome u ime starosedelačkih naroda čija su deca pohađala internate.

Tužba je podneta saveznom sudu u centralnoj Pensilvaniji, simbolično značajnoj lokaciji koja je nekada bila dom ozloglašene Indijanske industrijske škole Karlajl, navodi američki list.

Tamo su deca preimenovana i bila su primorana da se oblače u zapadnjačku odeću i da se šišaju, pod motom školskog nadzornika "Ubij Indijanca u njemu i spasi čoveka".

U mnogim slučajevima, deca nisu preživela. Potvrđeno je da je ukupno 973 dece umrlo dok su pohađala internate, a članovi plemena veruju da još stotine smrtnih slučajeva nisu uključene u zvaničnu vladinu evidenciju.

Oglas

Ministarstvo unutrašnjih poslova, kojim je u Bajdenovoj administraciji rukovodila prva ministarka unutrašnjih poslova za američke starosedeoce, Deb Haland, nedavno je pokušalo da istraži i objasni svoju ulogu u sistemu internata, koji je odvojio stotine hiljada dece starosedelaca od njihovih porodica i poslao ih u mrežu od više od 400 škola, počev od ranih 19. veka do kasnih 1960-ih.

Bajden se izvinio

Bivši predsednik Džozef Bajden izvinio se prošle godine zbog zloupotreba, nazivajući ih "jednim od najstrašnijih poglavlja u američkoj istoriji".

Ministarstvo unutrašnjih poslova je tada objavilo opsežan izveštaj koji je dokumentovao mračnu istoriju internata i pozvao na nacionalni spomenik i investicije kako bi se pomoglo domorodačkim zajednicama da se oporave.

Oglas

Ali, advokati plemena tvrde da nikada nije napravljen potpuni obračun inflacijom prilagođenih 23 milijarde dolara koje je vlada potrošila na upravljanje tim školama, uključujući i koliko je došlo iz plemenskih fondova finansiranih prodajom zemlje starosedelaca.

Plemenske vođe kažu da se šteta prenela generacijama i da su imali pravo da uvećaju račun.

Preživeli starosedeoci u Kanadi postigli su nagodbu vrednu oko dve milijarde dolara sa kanadskom vladom 2023. godine u vezi sa programom internata te zemlje.

Preživeli su opisali kako su oteti od roditelja i poslati u škole gde su bili udarani, svlačeni i seksualno zlostavljani, zabranjeno im je da praktikuju starosedelačke religije i primorani da pređu u hrišćanstvo.

Oglas

Izveštaji o internatima kažu da je sistem ostavio nasleđe razorenih zajednica i dugoročnih psiholoških trauma i lošeg zdravlja.

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama