Istorijat vojnih parada u Moskvi za Dan pobede

Svet 09. maj 202312:03 4 komentara
STR/POOL/AFP

Vojna parada za Dan pobede u Moskvi tradicionalno se održava 9. maja na Crvenom trgu.

Paradom se obeležava kapitulacija nacističke Nemačke pred Crvenom armijom, što je označilo kraj istočnog fronta u Drugom svetskom ratu, koji se u Rusiji naziva Veliki otadžbinski rat.

Povezane vesti

Prva parada na Crvenom trgu je održana 24. juna 1945. godine, kada su učestvovali pripadnici sovjetske vojske i deo odreda Prve poljske armije.

To je bila najduža parada do danas, trajala je satima, a učestvovalo je 40.000 vojnika Crvene armije, uz 1.850 borbenih vozila. Održala se malo više od mesec dana nakon 9. maja 1945. godine, kada se nacistička Nemačka zvanično predala.

Nakon toga, u Sovjetskom savezu su se parade za Dan pobede održavale samo na velike jubileje, delimično zbog parade posvećene Oktobarskoj revoluciji, koja se održavala svake zime.

U decenijama koje su usledile, održane su svega tri parade 9. maja – 1965, 1985. i 1990. godine.

Nisu održavane u periodu od 1991. do 1994. godine, prvenstveno zato što je tadašnji zamenik premijera Genadij Burbulis smatrao to nepraktičnim, zbog stanja u zemlji, troškova i izdataka.

Naredna parada je održana 1995. godine, kada je obeležen zlatni jubilej, odnosno 50 godina od pobede Sovjetskog Saveza u Drugom svetskom ratu. Ona je ujedno bila i prva parada održana u novoformiranoj Ruskoj Federaciji, pet godina nakon raspada SSSR. Bila je podeljena na dva dela – vojna parada je održana na Poklonaja gori, dok je ceremonija za veterane održana na Crvenom trgu.

Defile veterana Crvenim trgom na paradi 1995. (Yuri Gripas/hmb/AFP)

Na 75. godišnjicu pobede nad nacističkom Nemačkom 2020. godine, parada je morala da bude otkazana zbog situacije sa koronavirusom. To je bio prvi put od raspada SSSR da je događaj otkazan na sam praznik.

Prema rečima antropologa Sergeja Ušakina, cilj vojne parade u moderno doba je demonstracija direktne veze sa sadašnjošću i prošlošću i materijalizacija povezanosti između generacija.

Oleg Saljukov, komandant kopnenih snaga ruske vojske i dugogodišnji predvodnik vojne pare, opisuje ovaj događaj kao „proslavu za ljude, a ne pokazivanje militarizma“, odgovarajući na optužbe da Rusija parade koristi za demonstriranje vojne sile.

Program parade

Svakog jutra 9. maja, oko 14.000 vojnika, uključujući i ženske i najmlađe kadete, okupljaju se na Crvenom trgu. Više od 210 borbenih vozila sa 3.800 članova posade se nalaze u ulici Cverskaja, severno od trga Menježnaja.

Obavezni deo parade je defile vojnih vozila Crvene Armije, među kojima su i tenk T-34, borbeno vozilo GAZ-67 i mnoga druga.

Ceremonija počinje u 9.55h, kada predsednik i premijer Rusije dođu na improvizovanu binu ispred Lenjinovog mauzoleja. Oni tada pozdravljaju načelnika generalštaba, komandante, zamenike ministra odbrane, zajedno sa veteranima, njihovim porodicama i potomcima preminulih ili nastradalih pripadnika Crvene armije.

Tradicionalno, nekoliko trenutaka pre početka parade, oficijalni spiker izgovara – „Pažnja, govori Moskva. Gledajte i slušajte Crveni trg. Ovo je parada za Dan pobede, u čast godišnjice pobede u Velikom otadžbinskom ratu“.

Kada se oglase zvona sa Spasiteljeve kule (Спасская башня) u 10h, komandant parade daje znak za defile vojnika, uz melodiju čuvene sovjetske pesme „Sveti rat“ (Свяще́нная война́). Oni umarširaju na Crveni trg, noseći zastave Rusije i zastavu pobede. Kraj marša je na severozapadnom delu trga, ispred Državnog istorijskog muzeja (Государственный исторический музей).

Nakon toga obično se pojavljuje ministar odbrane Rusije, koji iz limuzine salutira vojnicima. Komandant parade ga obaveštava da su trupe spremne za inspekciju.

Kada ministar odbrane podnese izveštaj nadređenima na velikoj bini, učesnicima parade i okupljenima se obraća predsednik Rusije. Govor tradicionalno završava pokličom „Ura!, što zatim u jednom glasu tri puta ponavljaju vojnici.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare