Neizvesno u Turskoj: Šta će izbor Kiličdaroglua ili Erdogana značiti za svet

Svet 16. maj 202306:23 2 komentara

Na pralamentarnim izborima kolicija oko sadašnjeg predsednika Redžep Tajip Erdogan osvojila je većinu, predsednik će, međutim, ipak da bude odlučen u drugom krugu. Da li je borba i dalje neizvesna ili je skoro sigurno da će Erdogan pobediti - šta to zapravo znači za Tursku?

Prekretnica, vododelnica tako su opisivani izbori u Turskoj održanih u nedelju. Na pralamentarnim izborima kolicija oko sadašnjeg predsednika Redžep Tajip Erdogan osvojila je većinu, predsednik će, međutim, ipak da bude odlučen u drugom krugu.

Protivkandidat Kemal Kiličdaroglu i Erdogan su dve različite vizije puta kojom Turska treba da ide. Šta će izbor jednog, odnosno drugog značiti za Tursku, za njen položaj koji se menja, šta će to za svet značiti i za nas ovde, ne samo u Srbiji nego i na Zapadnom Balkanu.

Urednica lista Danas Safeta Biševac smatra da je opozicija olako očekivala da će pobediti, a da je Erdogan prošao mnogo bolje nego što se očekivalo:

„Ja mislim da su Erdogan i njegova partija juče prošli bolje nego što su mnogi očekivali. Tu pre svega mislim na opštu situaciju u Turskoj. To je zemlja koje je doživela u februaru katastrofalni potres, svi su kritikovali Vladu koja nije dobro reagovala u tom slučaju. To je zemlja čija inflacija trenutno prelazi 50 odsto, a čija je inflacija prošle godine prelazila više od 80 odsto, u takvim okolnostima opozicija je očekivala pobedu. Oni su toliko bili sigurni u pobedu da su počeli već da dele neka potpredsednička mesta. Međutim, pokazalo se da građani Turske više veruju Erdoganu tj. veruju da on može da reši njihove poteškoće i probleme bolje nego opozicija“, objasnila je Biševac za „Global fokus“.

Pročitajte još:

Prema rečima profesora Fakulteta bezbednosti Vladimira Ajzenhamera, odnosi Turske sa Amerikom i Zapadom su „svađe unutar porodice“.

„Oni se kroz nerazumevanje jako dobro razumeju. Kao takva da li je ona dobra tampon zona za Evropu kada su izbeglice u pitanju, jeste, da li je korisna da se izvrši izvesan pritisak na Rusiju, jeste. Turska je u tom smislu dvostruki trojanski konj, jer ona isto tako služi istoku u komunikaciji sa zapadom i podrivanjem njega. Pitanje je samo da li sa sve turbulentnijim globalnim trendovima, takva politika može zauvek da ostane nešto na šta se može oslanjati. Ono što Erdoganu zaista fali jeste jedno stabilno uporište na jednoj i drugoj stranu, a on je zapravo nema. Turska je u ovome u suštini sama“, rekao je Ajzenhamer.

Najveći izazovi za novu vlast su ekonomske prirode

Ekonomista i saradnik političkog instituta „Četam Haus“ Timoti Eš objašnjava će izazovi u ekonomiji ostati isti, jer se Turska suočava sa stalnim problemom platnog balansa.

Ima ogroman deficit deviznog računa od 50 milijardi dolara, ograničene devizne rezerve, spoljni dug koji stiže na naplatu, veliku potražnju za dolarima i predsenika koji ne želi da podigne refernetnu kamatnu stopu da odbrani domaću valutu.

Verovatno će lira nastaviti da pada a to znači i da će infacija ostati visoka.

Pročitaj još:

„Turska ima složen komšiluk. Tu su Rusija, Ukrajina, Irak, Sirija. Erdogan mora da  proba da ostvari dobre odnose sa nekim od tih suseda. NATO saveznici bi želeli da on zauzme čvršći stav posebno što se tiče rata u Ukrajini. Interesantno je da su i Kijev i Moskva prilično zadovoljni ovim rezultatima. Moskva jer misli da Erdogan oslabljuje NATO, a Kijev jer Turska bez obzira na romansu između Putina i Erdogana snabdeva Ukrajinu veoma uspešnim dronovima Barjaktar i velikom količinom municije. Oni naoružavaju Ukrajinu, a postojao je strah da ako pobedi opozicija da će to prestati. Sa NATO-om prva kriza biće vezana za švedsko članstvo koje je Turska blokirala. Ali mislim da će dati zeleno svetlo. On je to koristio tokom kampanje i dobio poene koji su mu doneli glasove“, rekao je Eš za „Global fokus“.

Nekadašnji ministar u Vladi Srbije Rasim Ljajić smatra da za razliku od prvog kruga koji je bio krajnje neizvestan, bar u najavama, ovaj drugi krug neće pratiti ta vrsta neizvesnosti, skoro je sigurno da će Erdogan pobediti.

„Ne mislim da će biti nekih velikih promena u Erdoganovoj politici, ali mislim da će se prioriteti promeniti. Ekonomska situacija i visoka inflacija, tu moraju da se preduzmu hitni koraci kako Turska ne bi klizila u novu recesiju koja može da nesagledive posledice. Na spoljnom planu ne očekujem neke značajnije promene. Ono što očekujem jeste da će bitit velikih promena unutar opozicije, jer je svima jasno da nije bio najbolji izbor za kandidata“, naveo je Ljajić.

On  smatra da neće biti promene u odnosu Srbije i Turske.

„Biće to politika koja će verovatno da se zasniva na nekim novim ekonomskim investicijama, pod uslovom da Turska stabilizuje svoju ekonomiju“, zaključio je Ljajić.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare