Kako su Ukrajina, NATO i EU reagovali na planove Trampa i Putina

Svet 13. feb 202512:22 11 komentara
Tanjug/AP Photo/Pablo Martinez Monsivais, File)

U sredu, 12. februara, odigrao se trenutak od kojeg su se Evropljani i Ukrajinci plašili mesecima, ako ne i godinama, piše Politiko (POLITICO). Ipak, iznenadnost i obim mirovnog plana koji je Donald Tramp skovao za Ukrajinu ostavili su i Ukrajince i njihove saveznike u šoku.

Sjedinjene Države su praktično objavile da njihova pomoć Ukrajini uskoro ističe, a Donald Tramp je najavio hitne pregovore sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom i poručio ukrajinskom lideru Volodimiru Zelenskom da odustane od nade da će povratiti svu zemlju koju je Rusija zauzela, podseća Politiko.

Američki sekretar odbrane Pit Hegset prvi je otkrio stav Amerike na sastanku u sedištu NATO-a u Briselu.

Tanjug/AP Photo/Harry Nakos

Hegset je rekao svojim kolegama da Zelenski nema šanse da ostvari svoj cilj da izbaci ruske snage sa Krima i istoka zemlje i vrati Ukrajinu na njene granice pre 2014. godine.

„Potera za ovim iluzornim ciljem samo će produžiti rat i izazvati još patnje“, rekao je Hegset.

Zatim je upozorio da Amerika odustaje od istorijske uloge koji je igrala od Drugog svetskog rata – da garantuje bezbednost Evrope – i izneo oštru viziju u kojoj će evropske vlade snositi primarnu odgovornost za sopstvenu odbranu — kao i za odbranu Ukrajine.

Ubrzo nakon toga, Tramp je ugasio svaku nadu da se ova nova realnost može izbeći.

„Upravo sam imao dug i veoma produktivan telefonski razgovor sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom“, rekao je američki predsednik u objavi na društvenim mrežama.

Dodao je:

„Takođe smo se dogovorili da naši timovi odmah počnu pregovore i to tako što ćemo pozvati predsednika Ukrajine Zelenskog da ga obavestimo o razgovoru… Milioni ljudi su poginuli u ratu koji se ne bi dogodio da sam ja bio predsednik, ali se desio, tako da mora da se završi. Ne treba više gubiti živote!“, napisao je Tramp.

„Završite to“

Zelenski je hrabro izrazio situaciju, sumirajući svoj „smisleni“ razgovor sa Trampom u postu na X.

„Predsednik Tramp je podelio detalje razgovora sa Putinom. Niko ne želi mir više od Ukrajine. Zajedno sa SAD planiramo naše sledeće korake da zaustavimo rusku agresiju i obezbedimo trajni, pouzdani mir. Kao što je predsednik Tramp rekao, hajde da to uradimo“, rekao je Zelenski.

Činilo se da evropske diplomate nisu bile sigurne kako da odgovore dok su pokušavale da obrade detalje Hegsetovih i Trampovih najava, ocenjuje Politiko.

Brutalna istina je da su – barem na nivou Evropske unije – odnosi sa novom Belom kućom toliko loši da praktično ne postoje. Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen nije odmah komentarisala razvoj događaja; šefica evropske diplomatije Kaja Kalas je kasnije na Xobjavila da „u bilo kakvim pregovorima Evropa mora imati centralnu ulogu“, dodajući:

„Nezavisnost i teritorijalni integritet Ukrajine su bezuslovni. Naš prioritet sada mora biti jačanje Ukrajine i pružanje čvrstih bezbednosnih garancija.“

Neki od saveznika Ukrajine u drugim delovima Evrope iskrenije su odbacili Trampov pristupa, posebno njegove odluke da osmisli mirovni plan direktno sa Putinom, kao i to što je delovalo kao da je Zelenki neko kog se usputno setio.

„Uvek smo podvlačili da… bez Ukrajine neće biti donete odluke o Ukrajini. Mir se može postići samo zajedno. A to znači: i sa Ukrajinom, i sa Evropljanima“, rekla je nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok novinarima.

U razgovoru za POLITICO, letonska ministarka spoljnih poslova Bajba Braže rekla je:

„Ukrajinska strana u bilo kakvim mirovnim pregovorima je od ključne važnosti.“

Nema NATO-a za Ukrajinu

Poljski ministar spoljnih poslova Radoslav Sikorski rekao je da je Ukrajini potrebna veća vojna podrška pre nego što počne pregovore sa Putinom.

„Poljska će nepokolebljivo tražiti intenziviranu vojnu podršku Ukrajini. Jačanje kapaciteta Ukrajine pre potencijalnih razgovora sa Rusijom je ključno za naš kontinent“, naveo je on.

Tanjug/AP Photo/Michel Euler)

Francuska takođe nije saglasana sa američkom pozicijom, insistirajući da Ukrajina treba da ostane na putu ka pridruživanju NATO-u.

Ranije je Hegset to praktično isključio, barem kao deo bilo kakve bezbednosne garancije koja prati mirovni sporazum.

On je takođe odbacio učešće američkih trupa u bilo kojoj mirovnoj misiji i rekao da NATO kao organizacija ne bi trebalo da bude umešan.

„Veoma smo posvećeni putu Ukrajine ka NATO-u. Ako postoji mir, potrebne su nam bezbednosne garancije kako bi bio pošten i trajan“, rekao je Žan Noel Baro, francuski ministar spoljnih poslova.

Tanjug/AP Photo/Michel Euler)

Dodao je:

„Evropska bezbednost je dovedena u pitanje ovom agresijom – koja je poremetila svetski poredak – i znači da se ne možemo vratiti u svet pre invazije.“

Tramp je u svom saopštenju rekao da će tim odmah početi da razgovara sa Putinovim predstavnicima.

Državnom sekretaru SAD Marku Rubiju pridružiće se direktor CIA Džon Retklif i savetnik za nacionalnu bezbednost Majkl Valc kao deo američkog pregovaračkog tima.

Povezane vesti

„Verujem da će ovaj napor dovesti do uspešnog rezultata, nadamo se uskoro!“ Tramp je rekao.

Oleksandr Merežko, šef odbora za spoljne odnose u ukrajinskom parlamentu, rekao je da su Hegsetovi komentari „nelogični“.

„Novi sekretar odbrane bi jednostavno trebalo da počne tako što će doći u Ukrajinu i upoznati se sa ukrajinskim oružanim snagama. Ukrajina može da vrati svu svoju teritoriju, to je apsolutno realno. Ali da bi se to dogodilo, potrebna je veća vojno-tehnička pomoć Sjedinjenih Država i jače sankcije — posebno finansijske sankcije SAD protiv ruske ekonomije“, rekao je Merežko.

Britanski zvaničnici su saglasni da Evropa treba da učini više. Odgovarajući na Hegsetove komentare, britanski ministar odbrane Džon Hili rekao je:

„Čujemo vas. Radimo i nastavićemo na pojačanju pomoći Ukrajini. Radimo i nastavićeno na ojačavanju evropske bezbednosti.“

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare