
Pavel Durov, osnivač izuzetno popularne aplikacije, ostaje u pritvoru u Francuskoj nakon što je uhapšen na aerodromu u Parizu zbog navodnih prekršaja u vezi sa aplikacijom Telegram.
Ovaj Tredesetdevetogodišnji tehnološki milijarder opisan je kao ruski Mark Zuckerberg zbog svoje uloge u osnivanju platforme društvenih medija VK, međutim bio je primoran da napusti kompaniju 2014. nakon što je odbio da se povinuje zahtevima vlade da podeli detalje o demonstrantima koji su bili aktivni na sajtu.
Nastavio je da vodi Telegram iz Dubaija, nakon što je dobio dvojno državljanstvo UAE i Francuske, i redovno je putovao po Aziji, Bliskom istoku i Evropi pre nego što je uhapšen u subotu 24. avgusta.
Hapšenje je navodno bilo zbog nedovoljne umerenosti na Telegramu, a francuski predsednik Emanuel Makron je rekao da to “ni na koji način nije politička odluka”, prenosi N1 Sarajevo.
Istraga se navodno vodi o nedostatku uređivanja sadržaja, a prema pisanju lokalnih medija, francusko pravosuđe smatra da je Durov umešan u brojna krivična dela i mogao bi da se suoči sa optužbama za terorizam, trgovinu drogom, prevaru i pranje novca.
Telegram je imao 950 miliona aktivnih korisnika u julu 2024, prema Durovu, što ga čini četvrtom najpopularnijom platformom za razmenu poruka na svietu iza WhatsApp-a, WeChat-a i Facebook Messenger-a. U izjavi, Telegram je rekao da Durov “nema šta da krije” i da je aplikacija u skladu sa zakonima EU i poštue industrijske standarde kada je u pitanju umerenost.
“Apsurdno je tvrditi da su platforma ili njen vlasnik odgovorni za zloupotrebu te platforme”, navodi se u poruci koja je objavljena na službenom kanalu kompanije u aplikaciji Telegram. “Čekamo brzo rešenje ove situacije.”
Durov retko daje intervjue medijima, ali često deli lične novosti i uvide preko svog Telegram kanala, koji ima više od 11 miliona pretplatnika.

Donirao spermu
On je 2019. godine rekao da je odustao od konzumiranja hrane u sklopu radikalne dijete koja ima za cilj poboljšanje njegove produktivnosti i fokusa, dok je novija objava otkrila da ima preko 100 dece.
„Upravo mi je rečeno da imam preko 100 biološke dece“, napisao je u postu na svom zvaničnom Telegram kanalu 29. jula.
“Pre petnaest godina jedan prijatelj mi se obratio sa čudnom molbom. Rekao je da on i njegova supruga ne mogu imati decu zbog problema sa plodnošću i zamolio me da doniram spermu na klinici kako bi dobili bebu. Šef klinike mi je rekao da nedostaje ‘kvalitetni donatorski materijal’ i da je moja građanska dužnost da doniram više sperme kako bih anonimno pomogao većem broju parova… Do 2024. godine, moja dosadašnja aktivnost doniranja je pomogla stotinu parova u 12 zemalja da imaju decu. Štaviše, mnogo godina nakon što sam prestao da budem donator, barem jedna klinika za vanjelesnu oplodnju još uvek ima moju zamrznutu spermu na raspolaganju za anonimnu upotrebu porodicama koje žele da imaju decu", rekao je Durov.
„Naravno da postoje rizici“, rekao je svojim 11 miliona pretplatnika, „ali ne žalim što sam bio donator. Nedostatak zdrave sperme postaje sve ozbiljniji problem širom sveta i ponosan sam što sam učinio svoj deo da ga ublažim.”
Njegovo hapšenje izazvalo je osudu zagovornika privatnosti i slobode govoram, a Edvard Snovden to je opisao kao “napad na osnovna ljudska prava govora i udruživanja”.
Aplikacija se suočila sa kontroverzama, jer su je koristili svi, od terorista Islamske države do nedavnih pobunjenika u Velikoj Britaniji, koji organizuju i dele informacije u privatnim grupama.
Telegram kaže da su “pozivi na nasilje” izričito zabranjeni i da se uklanjaju svi kanali koji ih sadrže. Na jednom događaju 2015. Durov je rekao da veruje da je „pravo na privatnost važnije od našeg straha od loših stvari, poput terorizma“.
Tehnološki milijarder je dodao da planira “otvoriti” svoj DNK kako bi njegova biološka deca mogla lakše pronaći jedno drugo.
U svojoj poslednjoj poruci, objavljenoj 14. avgusta, Durov je napisao:
„Kada sam napunio 11 godina 1995. godine, obećao sam sebi da ću svakim danom postati pametniji, jači i slobodniji. Danas Telegram puni 11 godina i spreman je na istu obavezu. Telegram bi svakim danom trebao postati: Pametniji (više funkcija za ljude); Jače (veća popularnost među korisnicima); Slobodniji (nezavisniji i samodovoljniji).”
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare