Oglas

Kontrole na granicama zemalja EU - krši li se Šengenski sporazum?

author
Nikola Radišić
15. feb. 2021. 20:06
Granica Nemačka, Češka
REUTERS/Matthias Rietschel | REUTERS/Matthias Rietschel

Zbog novih sojeva koronavirusa, pojedine evropske zemlje uvode kontrole na svojim granicama. Deo javnosti smatra da je reč o kršenju šengenskog sporazuma i ograničavanju slobode kretanja, a Evropska komisija to ne komentariše, već podseća da su se države članice dogovorile na koji način će sprečavati dalje širenje virusa.

Oglas

Nakon Belgije, koja je uvela povremene i nenajavljene kontrole na svojim granicama, to je sada učinila i Nemačka. Dodatne kontrole uvedene su na granicama te države sa Austrijom i Češkom, nakon što su te dve države na kovid mapi označene tamno crvenom bojom, što znači da je u njima registrovan veliki broj zaraženih novim sojevima virusa korona, koji se smatraju zaraznijim i koji mogu dovesti do naglog povečanja broj azaraženih, a samim tim i do popunjenosti bolničkih kapaciteta.

Kako bi se to izbeglo, prešlo se na do skoro nezamisliv scenario – ponovo je uspostavljena granica na ulazu iz Češke u Nemačku na kojoj se proverava svako vozilo.

"Granice nisu zatvorene, moram vas podsetiti. Ali, smo uspostavili stroge kontrole granice. Važno je da se teretni saobraćaj nastavlja kretati u svim smerovima", kaže bavarski ministar Joahim Herman.

"Dopustite mi da to izričito kažem, prijatelji smo, pomažemo. Rado ćemo prihvatiti pacijente iz Češke, ako oni to žele. Ipak, ako više uopšte nema mera s druge strane granice, onda bi to značilo znatnu pretnju", kaže bavarski premijer Markus Zeder.

I dok nemačka pravda kontrole na granicama time da uvedene mere, pre svega u Češkoj, nisu dovoljne i da moraju da zaštite svoje građane, najviše trpe baš građani. Zbog kontrola se na granicama stvaraju ogromni redovi, pa se čeka satima.

Odluku Belgije, a potom i Nemačke da uvedu granične kontrole, kao i najave iz drugih država da bi i one mogle da urade to isto, deo javnosti smatra kršenjem Šengenskog sporazuma i ograničavanjem slobode kretanja. U Evropskoj komisiji međutim, ne kažu ni to, niti bilo šta drugo. Prenose dobro poznate poruke, više puta ponovljene - da su države članice dogovorile na koji način će koordinisati sprečavanje širenja virusa.

"Očekujemo od svih država članica da prate taj koordinisani pristup i organicenja putovanja na osnovu kodiranih boja. Iako bi države clanice trebalo snažno da obeshrabre putovanja u i iz tamnocrvenih zona, zatvaranje granica i zabrane putovanja bi trebalo da budu izbegnute", kaže Kristijan Vigand, portparol Evropske komisije.

Države članice priohvatile su nedavno inicijativu Evropske komsije o kooridnisanom pristupu u kontekstu putovanja, kojima su uvedene tamno crvene zone za područja na kojima se novi sojevi virusa brzo šire, vlasti bi trebalo da obeshrabre nepotrebna putovanja, a mogu i da traže test, samoizolaciju ili karantin. Države članice su se istovremeno obavezale da će omogućiti nesmetana putovanja prekograničnim radnicima i ljudima koji žive u pograničnim područjima, kao i da će omogućiti nesmetan i bez transport robe.

Više vesti o kovidu-19 i posledicama pandemije u zemlji i svetu čitajte na stranici Koronavirus.

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama