Lavrov: Pregovori o miru nemogući bez uzimanja u obzir ruskih interesa

Svet 07. apr 202313:31 19 komentara
Reuters/Cagla Gurdogan

Mirovni pregovori o Ukrajini su mogući samo ako im je cilj uspostavljanje "novog svetskog poretka" bez američke dominacije, ocenio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov tokom posete Turskoj.

Lavrov je pored toga zapretio okončanjem sporazuma koji omogućuje izvoz ukrajinskih žitarica koji je neophodan za osiguranje svetske prehrambene sigurnosti i da se omogući izvoz van granica velike ukrajinske poljoprivredne proizvodnje.

Pročitajte još

„Pregovori (o miru u Ukrajini) se ne mogu održati bez uzimanja u obzir ruskih interesa. Radi se o principima na kojima će biti zasnovan novi svetski poredak“, rekao je Lavrov na zajedničkoj konferenciji za novinare sa turskim kolegom Mevlutom Čavušogluom.

Lavrov je osudio „američki hegemonizam“.

Rusija je pravdala invaziju na Ukrajinu u februaru 2022. tvrdeći da će NATO i SAD iskoristiti ukrajinskog saveznika da zauzme Rusiju.

Pre nego što je izvršila invaziju na Ukrajinu, Moskva je tražila bezbednosne garancije, posebno povlačenje NATO-a iz istočne Evrope.

Kremlj takođe smatra da Zapad sa Rusijom vodi posredni rat u Ukrajini tako što obezbeđuje Kijevu vojnu pomoć, što je, kako navodi Frans pres, jedan od načina da se objasni nemogućnost ruske vojske da nadvlada na bojnom polju.

Reuters/Cagla Gurdogan

Ovog meseca, rusko predsedništvo je više puta navelo da nema prilika za pregovore i da nema drugog rešenja nego nastaviti specijalnu vojnu operacju, kako Rusija naziva svoju ofanzivu u Ukrajini.

Na taj način, Kremlj je za sada isključio moguće kinesko posredovanje i poziv na primirje, koji je uputio ruski saveznik, beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko.

Što se tiče današnje pretnje Lavrova oko ukidanja sporazuma o ukrajinskim žitaricama, Moskva smatra da deo teksta koji se odnosi na omogućavanje slanja ruske poljoprivredne proizvodnje i đubriva na strana tržišta nije primenjen.

„Ako nema nikakvog napretka u uklanjanju prepreka za izvoz ruskog đubriva i žitarica, onda se pitamo da li je taj sporazum neophodan“, rekao je Lavrov.

Rusija je u martu objavila da će produžiti svoje učešće u sporazumu samo na 60 dana, umesto 120 dana koliko je predviđeno tim dogovorom.

Sporazum, nazvan Crnomorski sporazum, je potpisan u julu prošle godine na 120 dana između UN, Ukrajine, Rusije i Turske i kao posledica je ublažio svetsku prehrambenu krizu izazvanu ruskom invazijom. On je produžen u novembru na četiri meseca i omogućio je izvoz od više od 24 miliona tona žitarica iz ukrajinskih luka, prema UN-u.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare