„Libanci će uvek da nastave život posle dva dana, kao da ništa nije bilo“: Teniski trener za N1 o danima u Bejrutu

Svet 19. sep 202421:39 6 komentara

Dejan Simić, teniski trener koji je godinama živeo u Bejrutu, izjavio je za N1 da će "Libanci uvek da nastave život posle dva dana, kao da ništa nije bilo, šta god da se desi".

Prema rečima Simića, „Bejrut je uvek interesantan“.

„Mada, ja ne znam da vam kažem šta se dešava, jer sam ja u Bejrutu bio dosta dugo, radio kao sportski direktor najvećeg kluba, ne samo u Libanu, nego i na celom Bliskom istoku, sada sam došao, posle četiri godine. Bejrut je uvek nepredvidiva zona, Liban je prelepa zemlja, ali je stalno na meti, raznih strana, svi imaju neke interese, neke svoje strateške ciljeve“, kaže on.

Ističe da je „mnogo stvari tu uključeno“.

„Može jedna jako lepa paralela uvek da se uoči između Bejruta i Beograda, neke sredine koje su prelepe i nepredvidive u isto vreme. Ovde je potpuno drugo živeti, a potpuno suprotne informacije imate kada slušate medije. Živeti u Bejrutu, uopšte živeti u Libanu je mnogo interesantno sa još jedne dimenzije. Libanci će uvek da nastave život posle dva dana, kao da ništa nije bilo, šta god da se desi. Neverovatno, nešto što praktično ne možete da vidite na svetu“, kaže Simić.

Pročitajte još

Dodaje da su oni „svašta preživeli“.

„Čitava priča oko Hezbolaha, to je jedna izuzetna ratna vojna formacija, spremna jako dobro u svakom momentu, u svakom momentu može da deluje, ali isto tako ne treba zanemariti ni Izrael kao jednu izuzetno jaku vojnu silu, imate blok koji podržava Izrael, imate blok koji podržava Hezbolah, komplikovana situacija, nije lako analizirati, ni predvideti“, kaže on.

Nikad nisu, kaže, usaglašeni.

„Praktično su podeljeni na frakcije, po svemu, po shvatanjima, ideji, ideologiji, religiji, nikada vi ovde nećete da ostvarite neko jedinstvo. Imate jako izraženu nacionalnu energiju, imate nacionalni ponos, sa te strane su Libanci impresivni, sa druge strane oprečnih su mišljenja i delovanja, jako je teško prihvatiti nešto sa čime se ne slažete, ma koliko ste svi za nacionalnu opciju, kao svako od njih. Malo je to komplikovano shvatiti, u svakom slučaju ovo je trenutna situacija koja će se ovde ponavljati, ponavlja se ovde već 40, 50 godina, ništa to ne treba gledati kao pojedinačnu situaciju, nego kao proces, ko će da preuzme prevagu zavisi od mnogih faktora, a ponajmanje od Libanaca“, kaže.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare